Image for post
Photo by @freepik: License 

Najnowsza aktualizacja: 2024-07-06

Turystyka w Grecji: błogosławieństwo czy przekleństwo?

Nie ma wątpliwości, że turystyka odgrywa kluczową rolę w greckiej gospodarce. Jednak wraz ze wzrostem liczby zagranicznych turystów i intensyfikacją inwestycji w nowe hotele oraz krótkoterminowy wynajem mieszkań, rosną również obawy dotyczące wpływu turystyki na środowisko oraz życie lokalnej społeczności. Coraz więcej Greków również zaczyna martwić się, że wakacje w ich własnym kraju staną się dla nich zbyt drogie.

Powyższe objawy są kluczowymi wnioskami wynikającymi z trzeciego dużego badania przeprowadzonego przez Pulse RC Market Research w ramach „Reimagine Tourism in Greece', prowadzonej przez popularny grecki portal informacyjny 'Kathimerini'.

Inicjatywa ta, rozpoczęta w zeszłym roku, ma na celu intensyfikację dialogu między rządem, lokalną społecznością a przedsiębiorstwami, aby wypracować nowy model turystyki, który przyniesie większe korzyści ekonomiczne dla kraju, jednocześnie chroniąc środowisko i charakter miejsc turystycznych.

Co pokazało badanie?

Według dyrektora generalnego Pulse RC Market Research, Giorgosa Arapoglou, prawie 90% respondentów uważa turystykę za 'bardzo ważną' dla greckiej gospodarki. Ponad połowa (54%) sądzi, że obecne działania w turystyce są 'odpowiednie', choć zaznaczają, że potrzebne są dalsze ulepszenia.

Coraz więcej Greków wolałoby przyjąć 'mniej zagranicznych turystów ale o większej zdolności finansowej' (45% w porównaniu do 42% w zeszłym roku) niż 'więcej turystów, niezależnie od ich sytuacji finansowej' (20% w porównaniu do 23%).

Wzrost obaw o środowisko

Największe zmartwienie budzi jednak wpływ turystyki na środowisko. W 2023 roku 60% respondentów miało negatywną opinię na ten temat, natomiast w tym roku odsetek ten wzrósł do 64%. Grecy coraz częściej twierdzą, że rozwój turystyki nie idzie w parze z dbaniem o środowisko – 40% uważa, że raczej nie jest zgodny, a 24% że zdecydowanie nie jest zgodny ze środowiskiem. Tylko 5% badanych uważa, że rozwój turystki jak i wzrost liczby turystów odbywa się w zgodzie z poszanowaniem lokalnego środowiska.

Photo by @frimufilms: License

Krótkoterminowy wynajem

Innym rosnącym wśród Greków niepokojem są obawy w związku z szalonym wzrostem krótkoterminowego wynajmu mieszkań i jego wpływem na życie w dużych miastach a szczególnie w Atenach. Aż 7 na 10 respondentów wyraża zaniepokojenie w tej kwestii, natomiast w regionie Attyki odsetek ten wzrasta aż do 69%, co pokazuje, jak poważne staje się dla mieszkańców to zjawisko.

Wzrost liczby turystów oraz wzrost przychodów

Szacuje się, że w 2024 roku liczba zagranicznych turystów wzrośnie o około 10% w porównaniu z rokiem poprzednim, a dochody z turystyki o około 5%. W 2023 roku liczba turystów wzrosła o imponujące 20,8%, osiągając 36,082 mln. Przewidywany wzrost o 10% oznaczałby prawie 40 mln odwiedzających – czterokrotnie więcej niż wynosi obecnie populacja Grecji.

W 2023 roku dochody z turystyki osiągnęły 20,593 mld EUR, co stanowi wzrost o 16,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost tej wynika zarówno z większej liczby noclegów (wzrost o 7,3%), jak i wyższych dziennych średnich wydatków na nocleg o 6,9 EUR, czyli 8,6% (2023: 87,2 EUR, 2022: 80,3 EUR). Jednak średnie wydatki na podróż zmniejszyły się o 3,5% (2023: 570,7 euro, 2022: 591,7 euro), co wynikało z krótszej średniej długości pobytu, która spadła o 11,2% i pobytu, która spadła o 11,2% i wyniosła 6,5 nocy (2022: 7,4 nocy).

Wszystkie te zmiany jednak są namacalnym dowodem, że Grecja zdobywa coraz większe uznanie na światowej mapie turystycznej, co przekłada się na konkretne korzyści ekonomiczne dla kraju.

place-post-preview-1-here:https://grandpl.com/grecja/artykul/rekordowy-rok-dla-greckiej-turystyki-w-2023-wzrost-liczby-turystow-i-wydatkow/

Najbardziej dochodowe i problematyczne regiony Grecji

Dochody z turystki nie są rozłożone równomiernie na wszystkie regiony kraju. Jak wynika z informacji opublikowanych przez Bank Grecji, główna część wpływów turystycznych, stanowiąca około 90,5% całości, została osiągnięta w zeszłym roku w pięciu najważniejszych pod względem turystki regionach:

  • Region Południowego Morza Egejskiego (5,340 mld EUR), 
  • Region Krety (5,196,3 mld EUR), 
  • Region Attyki (3,787 mld EUR), 
  • Region Wysp Jońskich (2,039 mld EUR),
  • Region Macedonii Środkowej (1,515 mld EUR).

I właście w tych popularnych turystycznie regionach pojawiło się wiele problemów, które zostały opisane w najnowszym raporcie Rzecznika Praw Obywatelskich pt. „Zrównoważony Rozwój Turystyki: Ramy, Infrastruktura, Zasoby”. W raporcie wskazano na następujące kwestie:

1. Niedokończone planowanie przestrzenne.
2. Przekroczenie zdolności przyjęcia turystów.
3. Intensywna zabudowa i degradacja przestrzeni publicznej.
4. Niewystarczająca ochrona dziedzictwa kulturowego.
5. Niedostateczne ramy ochrony obszarów chronionych i krajobrazu.
6. Rosnąca presja na strefy przybrzeżne.
7. Ryzyko wyczerpania lub degradacji zasobów wodnych.
8. Niewłaściwe zarządzanie odpadami.
9. Problemy z rozwojem sieci drogowej i infrastruktury transportowej.

Raport zwraca uwagę, że te problemy będą się nasilać wraz ze wzrostem liczby turystów, co zagraża zrównoważonemu rozwojowi turystyki w tych regionach.

place-post-preview-1-here:https://grandpl.com/grecja/artykul/grecja-planuje-wprowadzic-ograniczenia-dla-statkow-wycieczkowych-walka-z-nadmierna-turystyka-na-najpopularniejszych-wyspach/

Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści

Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.

Komentarze

* Obowiązkowe pola