Wielki Piątek w Grecji: tradycje i zwyczaje
Wielki Piątek (gr. Μεγάλη Παρασκευή) jest jednym z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym chrześcijaństwa. Jest to dzień, w którym wspominamy mękę, śmierć oraz pochówek Jezusa Chrystusa, będący nieodłączną częścią obchodów Wielkiego Tygodnia prowadzących do Wielkanocy. W Grecji, kraju o silnych tradycjach religijnych, Wielki Piątek jest dniem głębokiej refleksji, modlitwy oraz restrykcyjnego postu, a także uczestnictwa w różnego rodzaju obrzędach kościelnych.
Liturgiczne obchody Wielkiego Piątku
W Grecji, liturgiczne obchody Wielkiego Piątku rozpoczynają się od samego rana, wówczas w cerkwiach odbywają się specjalne nabożeństwa, podczas których odmawiane są modlitwy i psalmy, a wierni skupiają się na męce Chrystusa.
W południe, następuje przygotowanie się do ceremonii Zdjęcia Ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa (gr. τελετή της Αποκαθήλωσης), która jest głównym punktem liturgicznym Wielkiego Piątku. W trakcie tej ceremonii, wewnątrz świątyni umieszczane jest Epitafium (gr. Επιτάφιος), będące wyobrażeniem Grobu Pańskiego, które dzień wcześniej, w Wielki Czwartek zostało pięknie przystrojone kwiatami.
Po zakończeniu ceremonii, w godzinach wieczornych odbywa się uroczysta procesja z Epitafium, podczas której wierni wychodzą na ulice, niosąc w rękach zapalone świece. To piękne i niezwykle uroczyste wydarzenie, które stanowi moment głębokiej religijnej kontemplacji i modlitwy dla wielu Greków.
Greckie tradycje i zwyczaje
Wielki Piątek w Grecji to bez wątpienia dzień głębokiej żałoby i refleksji, który wyróżnia się w kalendarzu liturgicznym. Z każdej strony słychać żałobne bicie dzwonów, które dodaje uroczystego tonu temu dniu. Wielu mieszkańców Grecji praktykuje surowy post, ograniczając się do skromnych posiłków, takich jak zupa z tahini czy sałatka z soczewicą.
To czas, gdy ludzie powstrzymują się od wszelkiej radości i rozrywki, skupiając się na duchowym przeżyciu. W tym dniu greckie gospodynie zaniechują codziennych obowiązków domowych, aby oddać się modlitwie i uczestnictwu w liturgicznych obrzędach. Sklepy i restauracje oraz komunikacja miejska funkcjonują w bardzo ograniczonym zakresie tak, aby wszyscy mogli wziąć udział w obrzędach religijnych.
Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści
Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.
Komentarze