Tsiknopempti: co to dokładnie jest i jak Grecy obchodzą to święto
Każdego roku w ten dzień gęsta chmura dymu pokrywa Grecję, podczas gdy grille i ruszty, zarówno w tawernach, jak i w domach, płoną żywym ogniem. Mowa o hucznie świętowanym w Grecji czwartku mięsnym, zwanym Tsiknopempti (gr.Τσικνοπέμπτη), czyli dniu w drugim tygodniu Tryodionu, poprzedzającym Wielki Post przed Wielkanocą w Grecji. Tsikonpempti to tak naprawdę tradycyjny czas, kiedy mieszkańcy świętują, spożywając obfite ilości mięsa przed rozpoczęciem postu. Można to porównać do polskiego "Tłustego Czwartku", podczas którego w Polsce delektujemy się pączkami.
Słowo "tsiknopempti" wywodzi się od terminu "tsikna" (gr. τσίκνα), który oznacza zapach pieczonego mięsa, oraz "pempti" (gr. πεμπτη), czyli po prostu czwartek. Wybór tego dnia ma swoje uzasadnienie w zasadach obowiązujących w prawosławnej cerkwi, gdzie dni ścisłego postu i zakazu spożywania mięsa przypada na środę i piątek. Dlatego właśnie święto to obchodzone jest w Grecji w czwartek, 11 dni przed Czystym Poniedziałkiem (gr. Καθαρά Δευτέρα), jako dzień przygotowań do Wielkiego Postu przed nadchodzącą Wielkanocą. Ponadto, Tsiknopempti stanowi również początek obchodów Karnawału, o którym nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak hucznie obchodzony w Grecji.
Co symbolizuje
Niewielu zdaje sobie sprawę, że w tradycji Tsiknopempti dominuje kolor czerwony - zarówno w kontekście czerwonego mięsa, jak i obfitującego wina spożywanego tego dnia. Początki tego nietypowego zwyczaju mają różne interpretacje. W powszechnym przekonaniu greckiego społeczeństwa, zwyczaj ten sięga pradawnych czasów, gdy ludzie składali ofiary ze zwierząt, a opiekanie mięsa, miało dotrzeć do bogów, którzy mieli za to obdarzyć ich łaską. Mięsne świętowanie było praktykowane zarówno w starożytnej Grecji, jak i Rzymie. Wówczas wierzyło się, że uczta i radosny nastrój stanowiły rytuał, mający przyczynić się do obfitego urodzaju w nadchodzących wiosennych miesiącach.
Tradycje
Choć głównym elementem obchodów Tsikonpoempti jest zawsze pieczenie i spożywanie mięsa, wiele regionów Grecji posiada swoje unikalne zwyczaje i tradycje związane z tym świętem. Poniżej przedstawiamy najciekawsze z nich.
W Patras (gr. Πάτρα), znanej w Grecji z radosnego świętowania różnych wydarzeń, popularny jest zwyczaj nazwany Jiannoula tis Koulouras (gr. Γιαννούλας της Κουλουρούς), który opowiada historię panny młodej Janouli, bezskutecznie oczekującej w porcie na swojego wybranka, który miał ją poślubić. W ramach tego zwyczaju mieszkańcy stawiają kukłę panny młodej w porcie, a nawet przebierają się za nią, udając się tam, aby świętować to jakby nie było wyjątkowe święto.
Z kolei, w Serres (gr. Σέρρες), ludzie na najwiekszych placach miasta rozpalają wielkie ogniska, a po upieczeniu na nich mięsa skaczą przez ogień! W innym greckim mieście, zwanym Komotini (gr. Κομοτηνή), tradycja głosi, że wszystkie zaręczone pary powinny podczas Tsiknopempti wymieniać się jadalnymi prezentami. Zgodnie z duchem tradycji, mężczyzna powinien podarować kurczaka, a kobieta słodką baklavę oraz faszerowanego kurczaka. Zaś na całym Peloponezie w Tsikonpempti ubija się żywiec wieprzowy, z którego następnie przygotowuje się w domostwach różnego rodzaju tradycyjne potrawy.
Ciekawe tradycje, prawda? W praktyce Tsikopempti to jednak przede wszystkim święto dla pasjonatów mięsa, gdyż tego dnia steaki, souvlaki, gyrosy i żeberka znikają z tawern i restauracji w ekspresowym tempie! Samacznego!
Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści
Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.
Komentarze