Spacer po Atenach: Ceremonia zmiany warty
Podczas pobytu w Atenach, warto koniecznie uczestniczyć w ceremonii zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Ta uroczystość odbywa się pod siedzibą greckiego parlamentu na placu Syntagma. Nazwa tego miejsca, "syntagma", wywodzi się z języka greckiego i dosłownie oznacza "konstytucję". Ta symboliczna nazwa idealnie oddaje znaczenie tego miejsca jako serca demokracji w Grecji.
Ceremonia zmiany warty to zdecydowanie jedno z najbardziej charakterystycznych i popularnych widowisk, które należy obejrzeć podczas pobytu w tym pięknym mieście.
Żołnierze
Zaszczytną rolę strzeżenia Pomnika Nieznanego Żołnierza w Grecji mają żołnierze z elitarnego reprezentacyjnego oddziału wojskowego, znanego Ewzoni. Ewzoni pełnią również wartę przy Pałacu Prezydenckim oraz przy bramie obozu Gwardii Prezydenckiej, który jest dawnym obozem króla Jerzego II, znajdującym się na wschodnim krańcu Ogrodu Narodowego.
Do służby w Ewzonach wybrani są zazwyczaj najwyżsi i najbardziej reprezentacyjni mężczyźni. Jednak to, co wyróżnia Ewzonów spośród innych żołnierzy, to nie tylko ich uroda czy wzrost, lecz przede wszystkim tradycyjny strój, który jest nacechowany bogatą symboliką i głęboką historią. Pozwólcie nam przybliżyć najbardziej charakterystyczne elementy stroju Ewzonów, które nadają im ten majestatyczny wygląd. Cvikawostką jest, że bojowy ubiór wraz wyposażeniem ważyły niegdyś aż ok. 30 kg.!
Spódnica
Najbardziej charakterystycznym elementem stroju Ewzona jest spódnica, znana w Grecji fustanellą (gr. φουστανέλα). Składa się z wielu warstw materiału, zazwyczaj wykonanych z białej bawełny. Ta tradycyjna spódnica posiada 400 fałd, liczba ta odpowiada liczbie lat tureckiej okupacji w Grecji. Jej kolor jest biały, symbolizujący czystość narodowych walk wyzwoleńczych. Ciekawostką jest, że aby stworzyć jedną taką fustanellę, potrzeba około 30 metrów materiału.
Ta tradycyjna spódnica jest ważnym elementem stroju Evzona, symbolizującym głęboko zakorzenione wartości narodowe i historyczne. Noszenie fustanelli przez żołnierzy jest hołdem dla przeszłości, wyrażającym dumę i honor Grecji. Należy również zauważyć, że fustanella jest też głęboko zakorzeniona w kulturze Grecji i często używana jest podczas tradycyjnych tańców i festiwali, prezentując bogactwo greckiego dziedzictwa.
Czapka
Nakrycie głowy nazwane po grecku fario (gr. φάριο), ma czerwony kolor i jest wykonane z filcu. Na przedniej części posiada grecki herb narodowy. Charakterystycznym elementem jest tu długi, czarny pompon wykonany z jedwabiu. Jego kształt uważany jest za symbol łzy Chrystusa na Krzyżu.
Kamizelka
Zwana w języku greckim fermeli (gr. φέρμελη). Stanowi najbardziej skomplikowany pod względem konstrukcji element stroju Ewzona. Kamizelka posiada białe i pozłacane nici, na których znajdują się wzory o znaczeniu etnograficznym. Jednym z ważniejszych wzorów zdobiących kamizelkę są inicjały "Χ" i "Ο", które uważane są za skrót od słów "Χριστιανός" (chrześcijanin) i "Ορθόδοξος" (prawosławny).
Obuwie
Innym niezwykle charakterystycznym elementem stroju Ewzona są czerwone trzewiki z pomponem, nazywane po grecku tsarouchia (gr. τσαρούχια). Każdy z nich waży średnio 3 kilogramy! Na podeszwie każdego z nich znajduje się około 60 gwoździ, które odpowiedzialne są za ten imponujący dźwięk wydawany podczas marszu. Na przedzie buta znajdują się czarne pompony. Pierwotnie uważano, że służyły one do ukrywania małych, ostrych przedmiotów, które mogłyby zaskoczyć wroga w przypadku nagłego ataku. Inna teoria mówi, że pompony chroniły palce stóp żołnierzy przed śniegiem i odmrożeniem.
Widowiskowa zmiana warty
Chociaż zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbywa się codziennie co godzinę, to najbardziej spektakularna ceremonia ma miejsce tylko raz w tygodniu - w niedzielę o godzinie 11:00. Wtedy tradycyjna zmiana warty odbywa się w towarzystwie orkiestry, która wykonuje grecki hymn narodowy. To wydarzenie przyciąga uwagę zarówno turystów, jak i Greków. Warto więc przybyć na Plac Syntagma nieco wcześniej, szczególnie w miesiącach turystycznych.
Także jeżeli akurat przebywacie w Atenach lub planujecie niedługo spacer po centrum miasta, zdecydowanie warto dodać do swojego programu ceremonię zmiany warty. Jeśli już mieliście okazję to zobaczyć, chętnie usłyszymy wasze wrażenia.
Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści
Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.
Komentarze 1