Image for post
Photo by @rawpixel.com: License 

Przewodnik po biletach na komunikację miejską w Atenach: ceny i rodzaje biletów w 2024 roku

Jeśli planujecie podróż do Aten i chcielibyście cieszyć się zarówno zwiedzaniem miasta, jak i wypoczynkiem na plaży, unikając jednocześnie ciągłego korzystania z taksówek, warto zapoznać się z zasadami lokalnego transportu publicznego. Oto kluczowe informacje, które ułatwią Wam szybkie i efektywne poruszanie się po tej pięciomilionowej stolicy.

Ateny dysponują stosunkowo rozbudowaną siecią komunikacji miejskiej, obejmującą metro (μέτρο), autobusy (λεωφορεία), trolejbusy (τρόλεϊ), tramwaje (τραμ) oraz kolejkę podmiejską (προαστιακός). Dobrą wiadomością jest, że cała aglomeracja miejska funkcjonuje jako jedna strefa biletowa, co pozwala na sprawne przemieszczanie się po nie tylko po centrum gdzie znajduje się Akropol, ale również po innych częściach miasta, zarówno na nadmorskiej ekskluzywnej Riwierze Ateńskiej, jak i w odległych dzielnicach, takich jak Artemida, gdzie spokojnie można się wykąpać i poplażować. W praktyce oznacza to, że dokładnie te same bilety są honorowane w różnych częściach Aten jak i w autobusach, tramwajach, jak i metrze, co istotnie ułatwia mobilność po mieście. Wyjątek stanowi kolejka miejska, gdzie cena biletu jest uzależniona od trasy.

place-post-preview-1-here:https://grandpl.com/grecja/artykul/riwiera-atenska-2023-najlepsze-plaze-i-miejsca-do-wypoczynku-w-atenach/

System transportu publicznego w Atenach jest zarządzany przez spółkę o nazwie OASA (gr. Οργανισμός Αστικών Συγκοινωνιών Αθηνών). Jest to największy operator transportu publicznego w Grecji, odpowiedzialny za nadzór i sprawną działalność sieci transportu miejskiego w Atenach. Ponadto istnieją dwie inne spółki zależne OSE (gr. Οδικές Συγκοινωνίες, ΟΣΥ) i STASY (gr. Σταθερές Συγκοινωνίες, ΣΤΑΣΥ), które zarządzają lokalnymi środkami transportu drogowego i kolejowego. Dodatkowo, w Atenach sprawnie funkcjonuje również Hellenic Train, zwany dawniej Trainose (gr. ΤΡΑΙΝΟΣΕ) ze względu na popularną sieć połączeń o nazwie proastiakos (gr. Προαστιακός Σιδηρόδρομος Αθήνας) w ramach miejskiej struktury Aten.

Metro

Ateńskie metro (gr. μετρό) to zdecydowanie najszybszy i stosunkowo nowoczesny środek transportu składający się z trzech linii oznaczonych różnymi kolorami, które łączą różne części Aten. 

  1. Najstarsza linia metra w Atenach, oznaczona kolorem zielonym, to linia nr 1, powszechnie znana jako "Ilektrikos" (gr. Ηλεκτρικός). Linia ta jest w dużej części swojej trasy kolejką naziemna łącząca Pireus (gr. Πειραιάς) z Kifisia (gr. Κηφισιά). Linia ta ma 24 przystanki a podróż między tymi dwoma punktami trwa około 51 minut.
  2. Linia metra oznaczona kolorem czerwonym, czyli linia nr 2, łączy gminy Anthoupoli (gr. Ανθούπολη) z szeroko modernizowaną ostatnio gminą Elliniko (gr. Ελληνικό). Obejmuje 20 przystanków, a podróż między tymi dwoma dzielnicami zajmuje około 29 minut. Z linii czerwonej mogą też korzystać osoby planujące zwiedzanie Akropolu, zależy wówczas wysiąść na przystanku Akropoli (gr. Ακρόπολη).
  3. Niebieska linia metra (linia nr 3) to tak zwana linia lotniskowa, kursuje na trasie Dimotiko Theatro (gr. Δημοτικό Θέατρο) - lotnisko (gr. Αεροδρόμιο). Podróż na tej trasie trwa około 59 minut.

Ważne jest, abyście wiedzieli, że bilety w ateńskim metrze należy "skasować" dwukrotnie, raz przy wejściu przez bramki na stację metra, oraz ponownie przy wyjściu z niej. Poprawne skasowanie biletu zostanie potwierdzone odpowiednim sygnałem dźwiękowym oraz otwarciem bramki.

Tramwaj

Ateński tramwaj (gr. τραμ) łączy centralne obszary Aten, takie jak Syntagma i Zappeion, z wybrzeżem oraz centrum Pireusu z południowymi przedmieściami, takimi jak Glyfada i Voula. Tramwaje w Atenach są stosunkowo czyste a podróż nimi jest wolna, ale przyjemna. Funkcjonują od 2004 roku, a swoją dzialalność rozpoczęły tuż przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Atenach.

W tramwaju bilety kasuje się tylko przy wejściu. Maszyny do walidacji biletów są niebieskiego koloru, posiadają charakterystyczny ekran oraz czytnik.

Autobus i trolej 

Sieć autobusów (gr. λεωφορείο) do której wliczają się też trolejbusy (gr.τρόλεϊ) stanowi kluczowy i raczej dobrze rozbudowany element infrastruktury transportowej w Atenach. Zapewnia ona 280 różnego rodzaju połączeń, umożliwiając transport do centrum, na lotnisko ale także na przedmieścia Aten. 

place-post-preview-1-here:https://grandpl.com/grecja/artykul/jak-najtaniej-dojechac-z-lotniska-do-centrum-aten/

Wybierając ten środek transportu, należy pamietać, że podróżując z lotniska lub na lotnisko, konieczne jest zakupienie specjalnego (droższego biletu lotniskowego) lub 3-dniowego biletu turystycznego. Bilety lotniskowe nie dają nam też możliwości przesiadek. Co w praktyce oznacza, że jeśli planujecie zmienić środek transportu po dotarciu z lotniska do centrum będziecie musieli nabyć nowy bilet.

W autobusie i troleju bilety kasuje się tylko przy wejściu. Kasowniki są takie same jak w tramwaju, mają niebieski kolor, posiadają ekran oraz czytnik.

Kolejka podmiejska 

Kolej podmiejska zwana po grecku proastiakos (gr. Προαστιακός Σιδηρόδρομος Αθήνας) pełni kluczową rolę w lokalnym systemie transportowym, oferując wygodne połączenia dla podróżujących na obrzeża miasta jak i poza nie. Dociera nie tylko do lotniska, lecz także do nadmorskiego Kiato na Peloponezie czy historycznego Koryntu. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy cenią sobie podróż pociągiem, umożliwiając szybkie i komfortowe przemieszczanie się między różnymi miejscami.

  1. Linia nr 1 prowadzi z Pireusu (gr. Πειραιάς) przez Ateny (gr. Αθήνα) aż do lotniska (gr. Αεροδρόμιο), zatrzymując się przy 19 przystankach w ciągu godziny i trzech minut. 
  2. Linia nr 2 łączy Pireus (gr. Πειραιάς) z Kiato (gr. Κιάτο), przemierzając 20 przystanków w czasie godziny i 38 minut. 
  3. Linia nr 3 kursuje z Aten (gr. Αθήνα) przez Inoi (gr. Οινόη) do Chalkidy (gr. Χαλκίδα), pokonując trasę w ciągu godziny i 19 minut. 
  4. Linia nr 4, biegnąc z Ano Liosia (gr. Άνω Λιόσια) przez Metamorfosi (gr. Μεταμόρφωση) i Koropi (gr. Κορωπί) do lotniska (gr. Αεροδρόμιο), trwa łącznie 34 minuty. 
  5. Najnowsza linia, nr 5, uruchomiona w 2020 roku, prowadzi z Aigio (gr. Αίγιο) przez Kiato (gr. Κιάτο) do Aten (gr.Αθήνα) na lotnisko (gr. Αεροδρόμιο), zajmując dwie godziny i 32 minuty na całą trasę.

Uwaga, bilety na kolejkę miejską mają ceny uzależnione od trasy. Bilety możecie kupić tutaj.

Rodzaje biletów

Bilety w Atenach dzielą się na jednorazowe oraz bilety wielokrotnego użytku. Wszystkie dzieci do 6 roku życia podróżują komunikacją miejską na terenie Attyki bezpłatnie. Dodatkowo dostępne są specjalne karty miesięczne ATH.ENA CARD. 

Poniżej przedstawiamy najistotniejsze informacje na temat najczęściej wykorzystywanych biletów w transporcie publicznym OASA, koncentrując się na tych, które obowiązują w autobusach miejskich, metrze, tramwajach.

Photo by @OASA: License

Bilet jednorazowy 

Standardowy bilet jednorazowy kosztuje 1,20 EUR, a jego wersja ulgowa kosztuje 0,50 EUR. Bilet ten pozwala na 90 minutową podróż z możliwością przesiadek. Obejmuje wszystkie środki transportu z wyjątkiem linii lotniskowych. Bilet ten nie wymaga ponownego kasowania, wystarczy przyłożyć go do czytnika na początku podróży. 

W metrze bilety jednorazowe obowiązują na wszystkich liniach, z wyjątkiem niebieskiej, gdzie bilet umożliwia podróż tylko do stacji Koropi (gr. Κορωπί). Oznacza to, że na tym bilecie nie można dojechać na lotnisko. Natomiast w kolejce miejskiej bilety obowiązują wyłącznie na trasie Magoula-Pireus-Koropi (gr. Μαγούλα-Πειραιάς-Κορωπί). Przy zakupie tego biletu nie można skorzystać z przyspieszonej linii autobusowej X80 łączącej centrum Aten z portem w Pireusie.

Bilet 24-godzinny

Standardowy bilet dobowy kosztuje 4,10 EUR i nie przewiduje żadnych ulg. Umożliwia on korzystanie ze wszystkich środków transportu publicznego w Atenach, z wyjątkiem linii lotniskowej. Obowiązuje od przez 24 godziny od momentu skasowania. Nie kasujemy go ponownie. 

W metrze bilety dobowe obowiązują wielokrotny transport na wszystkich liniach metra, z wyjątkiem niebieskiej, gdzie bilet umożliwia podróż tylko do stacji Koropi (gr. Κορωπί). Oznacza to, w praktyce, że na tym bilecie nie można dojechać na lotnisko. Natomiast w kolejce miejskiej bilety obowiązują wyłącznie na trasie Magoula-Pireus-Koropi (gr. Μαγούλα-Πειραιάς-Κορωπί). Przy zakupie tego biletu natomiast możliwe jest natomiast skorzystanie z przyspieszonej linii autobusowej X80 łączącej centrum Aten z portem w Pireusie

Bilet turystyczny

Trzydniowy bilet turystyczny kosztuje 20 EUR i jest ważny przez 72 godziny od pierwszego skasowania. Jest to jedyny bilet wielokrotnego użytku (oprócz biletu miesięcznego), który w cenie zawiera jednorazową podróż z lotniska do Aten oraz powrót z Aten na lotnisko, oraz umożliwia bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej przez cały okres jego ważności. 

Bilet turystyczny umożliwia wielokrotny transport na wszystkich liniach metra, z wyjątkiem niebieskiej, gdzie wielorazowy transport możliwy jest tylko do stacji Koropi (gr. Κορωπί). Natomiast w kolejce miejskiej bilet obowiązuje wyłącznie na trasie Magoula-Pireus-Koropi (gr. Μαγούλα-Πειραιάς-Κορωπί). Przy zakupie tego biletu natomiast możliwe jest natomiast skorzystanie z przyspieszonej linii autobusowej X80 łączącej centrum Aten z portem w Pireusie

place-post-preview-1-here:https://grandpl.com/grecja/artykul/bilet-turystyczny-na-komunikacje-miejska-w-atenach/

place-post-preview-1-here:https://grandpl.com/grecja/artykul/athena-card--idealne-rozwiazanie-dla-osob-czesto-korzystajacych-z-komunikacji-miejskiej-w-atenach/

Bilet 5-dniowy

Bilet pięciodniowy kosztuje 8,20 EUR. Nie posiada on wersji ulgowej i stanowi trochę tańszą opcję w porównaniu z biletem trzydniowym, jednakże nie obejmuje on przejazdu na lotnisko.

Bilet pięciodniowy podczas jego obowiązywania umożliwia wielokrotny transport na wszystkich liniach metra, z wyjątkiem niebieskiej, gdzie wielorazowy transport możliwy jest tylko do stacji Koropi (gr. Κορωπί). Natomiast w kolejce miejskiej bilet obowiązuje wyłącznie na trasie Magoula-Pireus-Koropi (gr. Μαγούλα-Πειραιάς-Κορωπί). Przy zakupie tego biletu natomiast nie jest możliwe skorzystanie z przyspieszonej linii autobusowej X80 łączącej centrum Aten z portem w Pireusie. 

Szerszą informację na temat wszystkich dostępnych biletów na komunikację miejską w Atenach jak i wszystkie aktualne ceny dostępne są tutaj.

Gdzie kupić bilety?

Bilety można nabyć w kioskach na przystankach, w automatach na stacjach metra oraz na przystankach tramwajowych. Dodatkowo, punkty obsługi transportu miejskiego OASA mieszczą się również na wybranych stacjach metra oraz na lotnisku, przy przystanku linii ekspresowej. Automaty do zakupu biletów są dwujęzyczne, oferując instrukcje zarówno po grecku, jak i po angielsku.

Bilety na lotnisko

Podróżując komunikacją miejską w Atenach, należy pamiętać, że dojazd z lotniska do centrum miasta lub w przeciwnym kierunku wymaga posiadania specjalnego biletu lotniskowego lub 3-dniowego biletu turystycznego (20 EUR), który obejmuje jednorazowy przejazd z i na lotnisko. 

Podróżując autobusem EXPRESS z lotniska w jedną stronę, opłata wynosi obecnie 5,50 EUR, a dla osób korzystających z ulgi - 3 EUR. Jest to zazwyczaj preferowana opcja dla podróżnych poszukujących najbardziej ekonomicznego sposobu dotarcia do centrum miasta na lotnisko lub z lotniska do centrum. 

Natomiast bilet lotniskowy metrem w jedną stronę kosztuje 9 EUR, a jego opcja ulgowa kosztuje 4,50 EUR. Wybór pomiędzy autobusem EXPRESS a metrem może zależeć od preferencji podróżnych oraz lokalizacji ich docelowego punktu w mieście, biorąc pod uwagę wygodę i czas podróży.

place-post-preview-1-here:https://grandpl.com/grecja/artykul/bilety-na-i-z-lotniska-w-atenach-ceny-i-rodzaje/

Komentarze 2

* Obowiązkowe pola
Anonim 07-04-2024 09:47
Super
Jan 18-07-2024 19:41
Dzięki! Przydatne i praktyczne informacje.