Image for post
Photo by @freepik: License 

Najnowsza aktualizacja: 2024-05-01

Pozwolenie na legalny pobyt w Grecji, czyli tzw. "adeia diamonis": gdzie wyrobić, wymagane dokumenty

Przepiękna Grecja przyciąga rocznie tysiące turystów z całego świata. Jednak dla tych, którzy pragną przedłużyć swój pobyt na ponad 90 dni, istnieją konkretne przepisy, których należy przestrzegać. Zapoznanie się z nimi jest istotne, aby pobyt w Grecji przebiegał legalnie i bezproblemowo. Poniżej przedstawiamy podstawowe dokumenty oraz miejsca, w których można dokonać procesu legalizacji pobytu.

Dokąd się udać?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami Unii Europejskiej, dłuższy pobyt w Grecji wymaga uzyskania specjalnej zgody, znanej jako "adeia diamonis" (gr. άδεια διαμονής) lub po prostu "zezwolenie na pobyt". Procedury różnią się nieco w zależności od regionu, ale ogólnie dokumenty te wydawane są przez Wydział Policji ds. Cudzoziemców

W Atenach taki wydział (gr. Διεύθυνση Αλλοδαπών Αττικής) znajduje się na ulicy Petru Ralli 24. Natomiast w Salonikach, adres to Monasteriou 326, 541 21 Saloniki (gr. Διεύθυνση Αλλοδαπών Θεσσαλονίκης). W pozostałych częściach kraju, procedury te są obsługiwane przez lokalne komisariaty policji.

Dokumenty

Aby uzyskać zgodę na dłuższy pobyt, należy złożyć odpowiednie dokumenty. Wymagane dokumenty obejmują:

  • wypełniony wniosek, 
  • ważny dokument tożsamości, 
  • trzy fotografie,
  • oraz dodatkowe dokumenty w zależności od celu pobytu. 

Na przykład, osoby szukające zatrudnienia muszą przedstawić zaświadczenie od pracodawcy lub potwierdzenie prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku samozatrudnienia. Osoby przybywające do Grecji "w celu łączenia się rodzin" muszą dostarczyć dokumenty potwierdzające ich pokrewieństwo z obywatelem UE. 

Oprócz tego, konieczne jest posiadanie poświadczenia ubezpieczenia zdrowotnego oraz poświadczenia posiadania wystarczających środków finansowych na koncie w banku na czas pobytu.

Warto również wspomnieć, że członkowie rodziny obywatela UE również uzyskują prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu, niezależnie od przynależności państwowej. Po pięciu latach legalnego pobytu w Grecji, obywatele UE, którzy posiadają pozwolenie na pobyt, zyskują prawo do pobytu stałego. Warto pamiętać, że w Grecji nie ma obowiązku meldunkowego, jednak posiadanie legalnego pobytu jest kluczowe dla uniknięcia problemów związanych z prawem imigracyjnym.

Photo by @freepik: License

Wniosek o zgodę na dłuższy pobyt w Grecji jest obowiązkowy i może różnić się w zależności od regionu, dlatego zaleca się wcześniejsze zaznajomienie się z wymaganymi dokumentami i procedurami w miejscu docelowym. Jednak po jego uzyskaniu, można spokojnie cieszyć się pięknem Grecji przez dłuższy czas.

Powodzenia!

Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści

Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.

Komentarze

* Obowiązkowe pola