
Powietrze w Atenach i Salonikach pod lupą: jak naprawdę wygląda jakość powietrza w największych miastach Grecji?
Mimo ogólnoeuropejskich postępów w walce o czystsze powietrze, Grecja nadal pozostaje w tyle. Z opublikowanego właśnie raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) za 2024 rok wynika, że Ateny i Saloniki nie tylko nie poprawiły sytuacji, w wielu miejscach jest wręcz gorzej niż przed rokiem.
Ulice pełne spalin
Największym problemem pozostaje dwutlenek azotu (NO₂), którego głównym źródłem jest intensywny ruch drogowy oraz brak skutecznych działań ograniczających emisje. Unijny limit średnioroczny wynosi 40 µg/m³ - tymczasem w Atenach, przy jednej z najbardziej ruchliwych ulic, Patission, odnotowano aż 70 µg/m³. Niewiele lepiej było w porcie Pireus, gdzie średnia wyniosła 64 µg/m³.
Podwyższone wartości zarejestrowano również w gęsto zaludnionych dzielnicach Aten, takich jak Nea Smyrni (28 µg/m³), Peristeri i Elefsina (po 27 µg/m³). W Salonikach przekroczenia wystąpiły m.in. w Agia Sofii (43 µg/m³), a niepokojąco wysokie poziomy odnotowano również w Kordelio (29 µg/m³) i Kalamarii (28 µg/m³).
place-post-preview-1-here:https://grandpl.com/grecja/artykul/grecja-z-najstarszymi-samochodami-w-europie--jakie-sa-tego-konsekwencje/
Niewidoczny, ale groźny ozon
Zanieczyszczenie ozonem to kolejny palący problem. Przy unijnym limicie 120 µg/m³, poziomy zostały przekroczone w ośmiu rejonach Aten, m.in. w Agia Paraskevi (132 µg/m³) i Thrakomakedones (131 µg/m³). Najwyższy wynik w kraju odnotowano w Kalamarii - 138 µg/m³. Ozon, choć tworzy się głównie w słoneczne dni, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dla dzieci, seniorów i osób z chorobami układu oddechowego.
Pyłki
Cząsteczki PM10 przekroczyły unijny dzienny limit (50 µg/m³) m.in. w Liosia (60 µg/m³) i Kordelio (58 µg/m³). Choć PM2.5 nie przekroczyły prawnych norm, to ich poziom w centrum Aten i Salonik wciąż pozostaje wysoki i niepokojący.
Europejska Agencja Środowiska nie owija w bawełnę: zanieczyszczenie powietrza to dziś największe środowiskowe zagrożenie zdrowia w Europie. Odpowiada za skróconą długość życia, choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, oraz tysiące przedwczesnych zgonów rocznie. Konieczne są odważne decyzje, chociażby stopniowe ograniczenie ruchu samochodowego, inwestycje w zielony transport oraz więcej terenów zielonych i skuteczniejszy monitoring jakości powietrza.
Źródło: eea.europa.eu
place-post-preview-1-here:https://grandpl.com/grecja/artykul/grecja-na-drodze-zielonej-transformacji-zrownowazone-budownictwo-odnawialna-energia-i-zielone-wyspy/
Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści
Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.
Komentarze