Podróż samochodem do Grecji w 2024 roku: wskazówki i koszty
Podróż samochodem do Grecji może stanowić naprawdę niezapominaną przygodę, jednak aby zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu wyprawy, istotne jest dokładne zaplanowanie trasy oraz potencjalnych wydatków. Oczywiście przed rozpoczęciem podróży zalecamy dokładny serwis samochodu oraz sprawdzenie ubezpieczenia w celu uniknięcia zbędnych wydatków i stresów na trasie.
Ile trwa i ile kosztuje podróż samochodem do Grecji?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Mając na uwadze, że granice Polski od granic Grecji dzieli średnio od 1200 do 1600 km, w zależności od wybranej trasy, cała podróż samochodem mogłaby trwać średnio od 14 do 18 godzin nieprzerwanej jazdy. Oczywiście jest to niemożliwe, gdyż nawet przy zmieniających się kierowcach w trakcie trasy pojawiają się dodatkowe czynniki, takie jak postoje, kolejki na granicach czy korki. Warto więc wcześniej dokładnie przemyśleć plan podróży i podliczyć wszystkie koszty, tak aby zapewnić sobie komfortową i bezpieczną podróż.
Mniej więcej średni koszt podróży od granicy do granicy wynosi aktualnie około 1 600 PLN w jedną stronę, oczywiście bez uwzględniania dodatkowych wydatków, takich jak hotele, posiłki, kawy (czy mandaty!). Podczas szacunków, obok podstawowych kosztów takich jak paliwo, winiety i bramki pomiędzy granicami Polski i Grecji trzeba także dobrze podliczyć czas podróży i opłaty, jakie mogą wystąpić już w Polsce, czyli od Waszego miejsca startowego do najbliższej granicy, oraz już po dotarciu do Grecji. Gwarantujemy, że opłaty i przejechane kilometry będą znacznie różnić się podróżując na przykład z Gdańska do Pireusu, w porównaniu do trasy z Krakowa na Lefkadę. Przy okazji warto podkreślić, że Lefkada jest grecką wyspą, do której można dojechać w całości na kołach!
Z podstawowych informacji, wjeżdzając do Grecji możecie wybrać jedno z lądowych przejść granicznych. Do wyboru macie tu przejścia i punkty graniczne w Promachonas (gr. Προμαχώνας), Ormenio (gr. Ορμένιο), Evzonoi (gr. Εύζωνοι), Nymfaia (gr. Νύμφαια), Niki (gr. Νίκη), Doirani (gr. Δοΐρανη), Kristallopigi (gr. Κρυσταλλοπηγή), Kipi (gr. Κήποι), Kakavia (gr. Κακαβιά), Kastanies (gr. Καστανιές) oraz Exohi (gr. Εξοχή).
Jaką trasę wybrać?
Poniżej prezentujemy Wam kilka przykładowych tras do Grecji. Jednak warto wybrać tę, która najlepiej dostosowana jest do Waszych potrzeb i preferencji oraz punktu startowego i destynacji. Pierwsza proponowana przez nas propozycja prowadzi do Grecji przez przejście graniczne w Chyżnem (Chyżne-Trstená) obejmującą tranzyt przez Słowację, Węgry, Serbię i Bułgarię. W tym przypadku wjazd do Grecji planowany jest przez przejście graniczne w Promachonas.
Inna opcja podróży z Polski do Grecji, może prowadzić przez Macedonię Północną. W Polski wyjeżdżacie w tym przypadku przez przejście graniczne w Chyżnem, a następnie kierujecie się na Słowację, Węgry, Serbię, Bułgarię i Północną Macedonię. W tym przypadku do Grecji wjedziecie przez przejście graniczne w Evzoni.
W zależności od regionu zamieszkania w Polsce, możecie pojechać do Grecji również przez Czechy. Na poniższej mapie przedstawiamy propozycję trasy przez przejście graniczne w Kudowa Słone – Nachod, a następnie przez państwa takie jak: Słowacja, Węgry, Serbia i Północna Macedonia. W tym przypadku wjazd do Grecji planowany jest przez greckie przejście graniczne w Evzoni.
Istnieje oczywiście wiele innych opcji, a przedstawione powyżej trasy są jedynie przykładami, mającymi na celu zobrazowanie różnych możliwości podróży. Jeżeli dysponujecie czasem i lubicie odkrywać nowe miejsca, możecie także zaplanować dłuższe postoje na dzień lub dwa w różnych ciekawych miejscach turystycznych na trasie, aby jeszcze bardziej urozmaicić Waszą podróż.
Jakie są szczegółowe opłaty?
Paliwo
Pierwszym elementem, który przychodzi do głowy planując zagraniczną podróż samochodem, są oczywiście koszty paliwa. Przy wyborze trasy warto zapoznać się z aktualnymi cenami korzystając z różnych platform internetowych porównujących średnią cenę za litr paliwa w różnych państwach. Możecie to sprawdzić np. tutaj albo tutaj.
Przewidywany koszt paliwa w jedną stronę to około 1 300 PLN, jednak kwota ta może zmieniać się w zależności od rodzaju samochodu, paliwa które stosujecie, szybkości jazdy oraz aktualnej sytuacji na drodze. Warto podkreślić, że zazwyczaj najtańsze paliwo dostępne jest w Macedonii Północnej oraz w Bułgarii, natomiast najwyższa cena paliwa notowana jest właście w Grecji.
Winiety
Przekraczając granice niektórych krajów na trasie Polska - Grecja , konieczne jest nabycie winiet, czyli specjalnych naklejek potwierdzających pobranie obowiązkowych w danym kraju opłat drogowych. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie winiety można już wszędzie zakupić online jeszcze przed rozpoczęciem podróży, co pozwala uniknąć dodatkowych opóźnień oraz lepiej zaplanować wakacyjny budżet. Opłaty za winiety minimalnie różnią się od siebie w zależności od państwa, rodzaju samochodu oraz daty ważności. Szersze informacje dotyczące aktualnych cen za winiety znajdziecie tutaj.
Zielona Karta
Zielona karta (ZK), potwierdzająca ważność ubezpieczenia samochodu za granicą, nie jest obowiązkowa we wszystkich krajach na trasie z Polski do Grecji. Więcej informacji dotyczących sposobu uzyskania zielonej karty oraz krajów, w których jej posiadanie jest wymagane, znajdziecie tutaj.
Bramki
Tam, gdzie ich trzeba kupować winiet, opłaty pobierane są na bramkach przy wjeździe na autostradę. Średni koszt przejazdu autostradami od granicy Polskiej do granicy Grecji wyniesie około 70 EUR w jedną stronę (w zależności od trasy). Przybliżone ceny bramek na trasie możecie sprawdzić tutaj, a aktualne ceny na rok 2024 za bramki w Grecji dostępne są tutaj.
Reasumując, dokładne przygotowanie się do kołowej podróży do Grecji pozwoli Wam cieszyć się trasą, unikając przy tym nieprzewidzianych wydatków i zmartwień. Pamiętajcie również o ostrożnej jeździe, przestrzeganiu ograniczeń prędkości oraz o potencjalnych kontrolach drogowych. Unikając mandatów, będziecie mogli swobodnie cieszyć się fajną podróżą i wakacyjnym humorem!
A może macie jakieś sprawdzone przez Was trasy do Grecji? Podzielcie się nimi w kometarzach, może ktoś jeszcze skorzysta z Waszej wiedzy i doświadczenia. A my tymczasem życzymy Wam szerokiej drogi albo jak to mawiają Grecy "kalo sas taksidi" (czyli dobrej podróży)!
Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści
Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.
Komentarze 1