Peloponez: malownicza górska osada Kosmas
Planując podróż po Peloponezie, warto dodać do swojej mapy podróży górską miejscowość o nazwie Kosmas (gr. Κόσμας). Pomimo pewnych utrudnień z dojazdem, zdecydowanie warto się na to zdecydować, gdyż zarówno trasa prowadząca, jak i sama miejscowość, są wyjątkowo malownicze. Przy dobrych warunkach atmosferycznych i z Kosmas można podziwiać całość wybrzeża Zatoki Argolidzkiej a także oddalone na horyzoncie wyspy Hydra i Spetses.
Kosmas to mała, tradycyjna górska osada położona na południowo-wschodnich zboczach majestatycznej góry Parnonas (gr. Πάρνωνας), sięgającej aż 1150 m n.p.m. Zamieszkiwana na stałe przez około 300 osób.
Sama wioska znajduje się na imponującej wysokości 1 127 m n.p.m. i jest jednym z najwyżej położonych miejscowości w całej Arkadii (gr. Αρκαδία). Ta urokliwa miejscowość otoczona jest fantastycznym krajobrazem, w którym zielenią się bujne lasy świerkowe i płyną krystalicznie czyste strumienie z orzeźwiającą zimną wodą. Latem miejsce to stanowi idealną ucieczkę od wysokich upałów, gdyż panująca tu temperatura powietrza jest zwykle niższa o 5-7 stopni a niżeli w miasteczkach usytuowanych u podnóża góry Parnonas. W okresie zimowym niejednokrotnie możemy tu spotkać się z opadami śniegu, które dodają temu miejscu niepowtarzalnego górskiego uroku. Optymalnymi okresami na odwiedzenie Kosmas są jednak wiosna i lato.
Podróż
Jeszcze kilka dziesięcioleci temu dotarcie do miejscowości Kosmas możliwe było tylko na pieszo. Dzisiaj zbudowana została kręta wspinającą się na szczyt droga. Należy jednak poruszać się nią ostrożnie ze względu na wąską i krętą trasę. W trakcie przejazdu do Kosmas będziecie mijać słynny klasztor Panagia Elona (gr. Παναγία Έλωνα), który zdecydowanie warto odwiedzić. Podążając w kierunku Kosmas, trasa nieustannie zachwyca swoim malowniczym pejzażem.
Kolejnym etapem jest stopniowe wznoszenie się ku górze, gdzie można delektować się widokiem gęstego lasu świerkowego. Te malownicze widoki są zdecydowanie jednymi z najpiękniejszych, jakie można zobaczyć w tej części Grecji.
Historia
Niektórzy twierdzą, że na obszarze dzisiejszej miejscowości Kosmas znajdowało się kiedyś starożytne miasto Selinunt, o którym wspomina wielki podróżnik Pauzaniasz, choć na ten moment nie ma niezbitych dowodów na prawdziwość tej teorii. Zgodnie ze źródłami, wielce prawdopodobne jest jednak, że na wzgórzu, w którym znajduje się obecnie kaplica Proroka Eliasza (gr. Προφήτη Ηλία) istniała niegdyś świątynia poświęcona Apollonowi.
Dokładna data założenia miejscowości Kosmas pozostaje nieznana, jednak zgodnie z informacjami pojawiającymi się w lokalnych źródłach, w roku 1592 mowa jest o tzw. „Agios Kosmas". Wiadomo również, że mieszkańcy tej osady aktywnie zaangażowali się w Powstanie Greckie w 1821 roku, co potwierdzają inne źródła historyczne. W międzyczasie, Kosmas rozwijał się jako ośrodek ręcznie wykonywanych tkanin. Dodatkowo, mieszkańcy często wyróżniali się jako wybitni kamieniarze i inżynierowie, odgrywający kluczową rolę w różnorodnych kamiennych konstrukcjach znajdujących się w okolicach osady.
Podczas okupacji miejscowość była aktywnym miejscem oporu, co spowodowało, że została ona całkowicie zniszczona przez Niemców. Do roku 1951, jak wspomniane zostało wcześniej, dostęp do niej był możliwy tylko na pieszo, co zdecydowanie utrudniało sprawną komunikację. Sytuacja ta zmieniła się wraz z otwarciem aktualnej drugi, która obecnie łączy Kosmas z położoną u stóp góry Parnonas miejscowością Leonidio (gr. Λεωνίδιο). Co ciekawe, mieszkańcy aktywnie zaangażowali się w proces budowy tej drogi, pracując nieprzerwanie przez bite 100 dni - stąd potoczna nazwa trasy jako "Droga 100 Dni".
Kosmas dziś
Miejscowość Kosmas przez wiele lat zachowała swój niezmieniony, tradycyjny wygląd i charakter, co zaowocowało jej umieszczeniem na liście 41 wiosek w górskiej Arkadii, uznanych za Perły Tradycji. Dzisiejszy odwiedzający znajdzie tu urokliwą górską osadę, która została oficjalnie uznana za tradycyjny ośrodek, zachowując wiele starych kamiennych domów zbudowanych z brunatnego kamienia, który występuje w obfitości na terenie góry Parnonas.
Codzienne życie wioski toczy się zazwyczaj wokół dużego centralnie usytuowanego placu, który zdobią imponujące drzewa tzw. platania. Ich wiek został dokładnie udokumentowany, ponieważ wiadomo, że zostały ona zasadzone w roku 1883. Na placu dominuje kościół pod wezwaniem "Agoi Anargyroi" (gr. Άγιοι Ανάργυροι), który jest głównym miejscem kultu. Na tyle kościoła znajdują się trzy źródła zwane "Lwicami" - to tradycyjne źródełka, wypływające z krystalicznych wód tego obszaru.
Kuchnia
Będąc w Grecji, warto wiedzieć, że górskie miejscowości serwują zazwyczaj trochę inny rodzaj kuchni niż ten, który kojarzy nam się z typową kuchnią śródziewnomorską. Możecie tu spróbować dań takich jak gotowana kozina, jagnięcina, mięso królicze albo lokalny przysmak mianowicie kiełbasa wiejska z pomarańczem. Polecamy też tradycyjna pitę z zieleniną. Polecamy również spróbować lokalnych przetworów. Smacznego!
Kosmas to tak naprawdę nie tylko miejsce na mapie, ale swoista podróż w czasie i przestrzeni, gdzie natura i tradycja współistnieją w harmonii, tworząc magiczne połączenie. Jeśli szukacie spokoju, piękna i autentycznego greckiego uroku, Kosmas będzie dla Was idealny. Lubicie takie górskie klimaty? Chętnie poznamy Waszą opinię na ten temat.
Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści
Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.
Komentarze