Image for post

Peloponez: bajkowa osada Monemwasia

Monemwasia znana też jako Monemvasia (gr. Μονεμβασία), to wyjątkowe greckie miasteczko o bogatej historii, fascynującej architekturze i niepowtarzalnym uroku. Położone jest na wyniosłym urwisku na południowym wschodzie Peloponezu i stanowi niezaprzeczalnie jedno z najurokliwszych greckich miasteczek zyskując sobie jednocześnie miano "Gibraltaru Wschodu".

Jak się tam dostać?

Obecnie do miasteczka można dostać się przechodząc (albo przejeżdżając) przez most prowadzący do fortecy. Ciekawostką jest, że aż do końca XIX wieku można było się tam dostać tylko i wyłącznie przejeżdżając przez imponującą czternastołukową konstrukcję z drewnianym mostem zwodzonym pośrodku. Obie strony przeprawy były wówczas dodatkowo strzeżone przez wieże strażnicze, których niestety już nie ma.

Podróżując samochodem, warto mieć na uwadze, że na drodze wjazdowej dostępne jest tylko kilka miejsc parkingowych, które najprawdopodobniej będą już zajęte. Bezpieczniej zatem będzie zostawić pojazd na parkingu przed drogą prowadzącą do osady i przejść pieszo do bram około 1 kilometra.

Wstęp

Zarówno wstęp do osady, jak i parking znajdujący się przed wjazdem do niej, są zupełnie darmowe. To oznacza, że wszyscy mogą swobodnie zwiedzić to miejsce, nie ponosząc żadnych dodatkowych opłat ani kosztów związanych z dostępem.

Historia

Długa historia Monemwasii sięga czasów starożytnych. Według dostępnych danych, osada została prawdopodobnie założona w 584 roku i aż do roku 1460 była integralną częścią Bizancjum. Etymologia nazwy "Monemwasia" została szczegółowo objaśniona w "Kronice Moriasza" (gr. Χρονικό του Μορέως), historycznym dokumencie z późnej epoki bizantyjskiej. W tym źródle opisano "moni embasi" (gr. μόνη έμβαση) jako jedyny dostęp, co oczywiście odnosi się do jedynego wejścia do osady przez most.

Monemwasia była także znana jako "Malvasia", nazwa ta kojarzona była z lokalną odmianą słodkiego wina, produkowanego od XII wieku n.e. przez około trzy stulecia we wschodniej części Lakonii na Peloponezie. Dziś szczepy Malvasia z powodzeniem uprawiane są przez Kreteńczyków, Włochów i Chorwatów.

W późniejszych latach miasto było strategicznym punktem w walkach i konfliktach pomiędzy Bizancjum, Królestwem Góry Świętej, Wenecją i Imperium Osmańskim. Taka różnorodność wpłynęła na architekturę i charakter miasta, tworząc niezwykłe połączenie przeróżnych stylów i wpływów.

Monemwasia dziś

Dziś osada stanowi popularny ośrodek turystyczny. Według danych z 2011 roku, na stałe w Monemwasii mieszka jedynie 19 osób (aż trudno sobie wyobrazić, że kiedyś w czasach jej świetności zamieszkiwało tam ponad 60 tys. osób!) 

Miasteczko Monemwasia słynie z doskonale zachowanego systemu fortyfikacji. Podzielone jest na dwie części: Górne Miasto, znane jako Ano Poli (gr. Άνω Πόλη), oraz Dolne Miasto, zwane Kato Poli (gr. Κάτω Πόλη). Kiedyś obie części były oddzielone od siebie grubym murem, a przechodzenie między nimi możliwe było tylko przez monumentalną bramę.Górna cześć osady położona jest na szczycie skały na północ od dolnej części miasta. 

Dolne Miasto od północy przylega do wysokiej i stromej ściany skalnej. Możecie odkryć wiele historycznych budynków, m.in. zabytkowy meczet z XVI wieku, który obecnie mieści Zbiór Archeologiczny, oraz godne uwagi bizantyjskie kościoły, których jest tam ponad 40! W chwili obecnej, wiele ze znajdujących się tam budynków zostało odrestaurowanych i przekształconych w turystyczne obiekty noclegowe, malownicze kawiarenki oraz restauracje i tawerny serwujące lokalną kuchnię.

W Górnym Mieście czyli w Ano Poli, możecie podziwiać zapierający dech w piersiach panoramiczny widok na miasto i morze. Koniecznie udajecie się także do bizantyjskiej świątyni Agis Sofía (gr. Αγία Σοφία) usytuowanej na krawędzi przepaści, opadającej pionowo w kierunku morza. W obszarze Ano Poli zachowały się także fragmenty XIII-wiecznej warowni oraz koszary, strażnic i magazynów prochowych z okresu weneckiego panowania.

Przechadzka po wąskich uliczkach Monemwasi to niczym podróż w czasie, przenosząca Was w czasy średniowiecza. Kamienne brukowe ścieżki, kolorowe drzwi i okiennice, zdobienia na fasadach budynków - wszystko to zdecydowanie tworzy unikalny nastrój. Podczas pobytu tam, warto odwiedzić lokalne sklepy z rękodziełem, gdzie sprzedawane są na przykład ręcznie wyrabiana galanteria skórzana.

Podróż do malowniczej Monemwasi to na pewno ciekawe doświadczenie, które pozwoli Wam przenieść się w czasie i lepiej odkryć fascynującą historię Grecji. To magiczne miasto nadal zachwyca swoją wyjątkową atmosferą, historycznymi zabytkami oraz pięknem otaczającej przyrody. Jeśli więc aktualnie przebywacie na Peloponezie lub planujecie tam podróż, gorąco zachęcamy do dodania tego miejsca do Waszej mapy podróży.

Po zwiedzeniu Monemwsi zachęcamy Was do podzielenia się z nami doświadczeniami. Opowiedzcie nam nam co Was szczególnie oczarowało lub zaskoczyło w tym miejscu. Chętnie poznamy Wasze opinie i sugestie!

Komentarze 1

* Obowiązkowe pola
Franciszek 16-01-2024 20:33
Naprawdę polecam. Prawdziwe cudo natury i architektury!