Image for post

Najnowsza aktualizacja: 2025-04-04

Lambada - tradycyjna świeca wielkanocna w Grecji

Wielkanoc, czyli Pascha, to najważniejsze święto w greckim kalendarzu religijnym. Jeśli planujecie spędzić ten czas w Grecji, z pewnością zauważycie jeden charakterystyczny element, który pojawia się niemal w każdym sklepie i supermarkecie - to lambada, świeca wielkanocna, z którą Grecy uczestniczą w sobotniej liturgii Zmartwychwstania.

Co to jest lambada?

Lambada (gr. λάμπαδα) to długa świeca używana podczas wielkosobotniego nabożeństwa. Jej płomień symbolizuje światło Zmartwychwstania Chrystusa. Sama liturgia rozpoczyna się o północy i właśnie wtedy w kościele gasną światła, a kapłan zapala pierwszą świecę od tzw. Świętego Ognia. Następnie ogień przekazywany jest wiernym, którzy zapalają swoje lambady i trzymają je przez resztę nabożeństwa.

Wizualnie lambada może przypominać trochę świecę gromnicę, ale jest od niej smuklejsza, węższa i zwykle bardziej ozdobna. W zależności od regionu i okazji, świeca może mieć różne kolory i dekoracje.

Skąd ten zwyczaj?

Tradycja pochodzi z wczesnych wieków chrześcijaństwa. Światło od zawsze było symbolem życia, zwycięstwa nad śmiercią i nadziei. W Grecji lambada to nie tylko element liturgii – to część rodzinnej tradycji. Świecę kupują często chrzestni dla swoich chrześniaków, ale mają ją również dorośli uczestnicy liturgii.

Po zakończeniu nabożeństwa wiele osób wraca do domu z zapaloną świecą. Starają się, by ogień nie zgasł - co symbolicznie oznacza przeniesienie światła Zmartwychwstania do swojego domu. Często rysują dymem znak krzyża nad drzwiami wejściowymi - jako gest błogosławieństwa.

Jak wygląda lambada?

W sklepach znajdziecie lambady w różnych wersjach kolorystycznych, od bardzo prostych, do ozdobnych, często ręcznie robionych. Dla dzieci świece bywają udekorowane wstążkami, figurkami lub małymi zabawkami. Dorośli zwykle wybierają świeczki bardziej klasyczne.

Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści

Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.

Komentarze

* Obowiązkowe pola