Kradzież na wakacjach w Grecji? Co zrobić i gdzie zgłosić
Podczas wymarzonych greckich wakacji, długo wyczekiwanego czasu odpoczynku i relaksu, warto pamiętać, że jest to jednocześnie okres intensywnej aktywności wszelakich złodziei i kieszonkowców. I właśnie najbardziej turystyczne miejsca i popularne zabytki i atrakcje turystyczne, takie jak Akropol i jego okolice, uroczysta zmiana warty oprócz fantastycznych przeżyć, mogą dostarczyć Wam także powodów do niepokoju.
Dlatego zalecamy unikanie największych tłumów, gdzie kradzieże kieszonkowe są najbardziej prawdopodobne. Jeśli planujecie spacer po zmroku, unikajcie nieoświetlonych i odludnych miejsc. Zobaczcie, gdzie nie warto spacerować w godzinach wieczornych oraz jakie dzielnice Aten należy omijać rezerwując hotel.
Jeżeli jednak pomimo zwiększonej czujności przydarzy się Wam kradzież, nie panikujcie. Działania podjęte z zimną krwią pomogą Wam zminimalizować ilość szkód i strat. W przypadku utraty torby, plecaka lub portfela, dokładnie przypomnijcie sobie, jakie dokumenty się w nich znajdowały. Następnie niezwłocznie zablokujcie wszystkie istotne dokumenty.
W sytuacji, gdy padnie ofiarą kradzieży telefonu, niezwłocznie zmieńcie hasła do skrzynki internetowej oraz ważnych aplikacji. Dla posiadaczy telefonów marki Apple istnieje możliwość natychmiastowego zablokowania urządzenia w chmurze i zgłoszenia go jako zaginionego. Te szybkie reakcje pomogą zabezpieczyć Wasze dane oraz zminimalizować potencjalne szkody związane z kradzieżą.
Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka rad, co należy zrobić będąc na wakacjach w Grecji oraz gdzie należy zgłosić konkretne działania.
Zgłoszenie incydentu na policji
Natychmiast zgłoście kradzież miejscowym organom ścigania (gr. Αστυνομία), udając się do najbliższego komisariatu policji zwanego po grecku astinomiko tmima (gr. Αστυνομικό Τμήμα). Na oficjalnej stronie greckiej policji dostępna jest lista z danymi kontaktowymi wszystkich komisariatów w Atenach. Dostarczcie wszystkie istotne informacje. W przypadku pilnej potrzeby skorzystajcie z numeru alarmowego greckiej policji – 100.
Wizyta na SOR i obdukcja
W przypadku, gdy dojdzie do kradzieży z napadem przez co doznacie jakichkolwiek obrażeń, natychmiast udajcie się na obdukcję do najbliższego szpitala lub innej placówki medycznej. Ta wizyta pozwoli na kompleksową ocenę waszego stanu zdrowia oraz podjęcie niezbędnych kroków w leczeniu. Jeśli wymagacie natychmiastowego transportu do szpitala, skorzystajcie z numeru alarmowego 166. Lista dyżurnych szpitali i placówek zdrowia jest dostępna tutaj albo tutaj.
Skontaktujcie się z Konsulatem RP w Atenach
W przypadku kradzieży (szczególnie dokumencie) należy również skontaktować się z Konsulatem RP w Atenach, zwanym po grecku proksenio (gr. Προξενείο). Kontakt telefoniczny możliwy jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 11.00-15.00 pod numerem +30 210 6771 997.
W razie nagłych wypadków dostępny jest również numer dyżurny +30 693 655 46 29, funkcjonujący poza standardowymi godzinami pracy infolinii Wydziału Konsularnego, także w dni wolne. Szczegółowe dane kontaktowe oraz lokalizację Wydziału Konsularnego w Atenach znajdziecie tutaj. Konsulat zapewni Wam wsparcie i podstawową pomoc formalną, taką jak np. wydanie tymczasowego paszportu umożliwiającego powrót do Polski.
place-post-preview-1-here:https://grandpl.com/grecja/artykul/gdzie-znajduje-sie-konsulat-i-ambasada-rp-w-atenach-adres-i-dane-kontaktowe/
Skontaktujecie się z bankiem i zablokujcie karty
Niezwykle istotne jest, abyście natychmiast skontaktowali się ze swoim bankiem, korzystając z numeru alarmowego banku lub infolinii obsługiwanej przez Związek Banków Polskich +48 828 828 828. Natychmiast zablokujcie wszystkie karty płatnicze i sprawdźcie, czy nie zaistniały już jakiekolwiek straty finansowe. Upewnijcie się, że bank przeprowadził pełną kontrolę i zatrzymał wszelkie nieautoryzowane oraz podejrzane transakcje.
W sytuacji, gdy doszło do kradzieży telefonu komórkowego, w którym były przechowywane i podpięte karty płatnicze umożliwiające płatności elektroniczną, konieczne jest również zablokowanie portfela, aplikacji bankowych oraz zastrzeżenie numeru telefonu, na który przychodziły SMS-y weryfikujące transakcje.
Bezzwłocznie poinformujcie operatora Waszej sieci komórkowej o kradzieży, prosząc o tymczasowe zablokowanie numeru telefonu. Po powrocie będziecie mogli zamówić nową kartę SIM zachowując dotychczasowy numer.
Zawiadomcie swój hotel, organizatora wycieczki lub przewoźnika turystycznego
Warto również poinformować o zaistniałej sytuacji obsługę hotelu lub rezydentów, ponieważ często posiadają oni przydatne informacje i mogą służyć pomocą w kolejnych niezbędnych krokach.
Powiadomcie ubezpieczyciela
Jeśli posiadacie ubezpieczenie podróżne, skonsultujcie się z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej w celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących warunków odszkodowania. Starannie przechowajcie wszelkie dokumenty, w tym ten otrzymany od policji, czy ze szpitala w przypadku obrażeń związane z zgłoszeniem kradzieży, gdyż mogą być niezbędne w procesie związanym z formalnościami ubezpieczeniowymi.
Pamiętajcie! Zimna krew i właściwe, szybko podjęte kroki mogą znacząco ułatwić radzenie sobie ze skutkami kradzieży. Życzymy Wam dużo cierpliwości, a przede wszystkim zdrowych i bezpiecznych wakacji w Grecji.
Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści
Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.
Komentarze