Image for post
Photo by @freepic.diller: License 

Najnowsza aktualizacja: 2025-03-27

Kim są najbogatsi Grecy?

Gdy myślicie o Grecji, pewnie nie przychodzi Wam do głowy świat wielkiego biznesu, miliardowych inwestycji czy globalnych imperiów. A jednak - to właśnie Grecy należą do czołówki światowych potentatów, zwłaszcza w branży żeglugowej. W 2024 roku Forbes opublikował listę 10 najbogatszych obywateli tego kraju, ludzi, którzy od pokoleń zarządzają flotami statków, inwestują w bankowość, nieruchomości i nowoczesne technologie. Kim są naprawdę i jak wygląda ich droga na szczyt? Sprawdźcie, kto pływa po morzach… i po pieniądzach.

1. Maria Angelicoussis $6,4 mld

Najbogatsza Greczynka i liderka światowej żeglugi. Choć studiowała medycynę w Oksfordzie i pracowała w brytyjskiej służbie zdrowia, ostatecznie przejęła stery rodzinnego imperium Angelicoussis Group po śmierci ojca w 2021 roku. Firma zarządza flotą tankowców, frachtowców i gazowców, co uczyniło Marię jedną z najpotężniejszych kobiet w globalnym przemyśle morskim.

2. Arystotelis Mystakidis $3,3 mld

Miliarder urodzony w Rzymie, posiadający zarówno greckie, jak i brytyjskie obywatelstwo. Karierę zrobił jako handlarz surowców i jeden z głównych udziałowców Glencore, giganta w branży metali i surowców. W 2018 roku musiał zrezygnować z funkcji dyrektora po problemach z regulacjami w Kanadzie, ale jego fortuna wciąż się utrzymuje na imponującym poziomie.

3. Filippos Niarchos $2,8 mld

Spadkobierca fortuny armatorskiej i kolekcjoner sztuki. Jego ojciec, Stavros Niarchos, był jednym z największych rywali Arystotelesa Onassisa. Filippos odziedziczył jedną z najcenniejszych kolekcji dzieł sztuki, w tym obrazy Van Gogha i Picassa, co sprawia, że jego majątek nie tylko pływa po oceanach, ale i wisi na muzealnych ścianach.

4. Giorgos Prokopiou $2,6 mld

Legendarny armator, który zaczynał w latach 70., kupując swoje pierwsze tankowce. Dziś jego firmy Dynacom, Sea Traders i Dynagas zarządzają dziesiątkami statków, a on sam ma opinię jednego z najbardziej wpływowych ludzi w globalnej branży transportu morskiego.

5. Konstantinos Martinos $2,3 mld

Współzałożyciel Thenamaris, jednej z największych greckich firm żeglugowych. Firma pozostaje w rękach rodziny, a jego synowie kontynuują rozwój potężnego biznesu, który kontroluje największą flotę handlową na świecie.

6. Spiros Latsis $2,2 mld

Nie tylko żegluga, ale też bankowość i ropa – to właśnie domena Spirosa Latsisa. Jest właścicielem EFG Group, jednej z największych prywatnych grup bankowych w Szwajcarii. Współkontroluje również Hellenic Petroleum, jedną z czołowych firm naftowych Europy Wschodniej.

7. Vardis Vardinogiannis $2,1 mld

Założyciel Motor Oil Hellas, giganta branży paliwowej w Grecji. Jego rodzina posiada również inwestycje w żeglugę, finansach i nawet w greckim futbolu. To jeden z najbardziej wpływowych klanów biznesowych w Grecji.

8. Marianna Latsis $1,8 mld

Córka zmarłego miliardera Jannisa Latsisa, która po podziale rodzinnego majątku przejęła Latsco, firmę żeglugową oraz zainwestowała w nieruchomości. Jeden z jej największych sukcesów to sprzedaż udziałów w Viva Wallet do JPMorgan, co przyniosło jej 850 mln dolarów.

9. Andreas Martinos $1,8 mld

Właściciel Minerva Marine, która dysponuje flotą 71 statków: tankowców, masowców oraz kontenerowców. Choć wywodzi się z rodziny armatorskiej, postawił na rozwój własnego biznesu, który obecnie prowadzi jego syn.

10. Athanasios Martinos $1,5 mld

Założyciel Eastern Mediterranean Maritime (EastMed). Obecnie posiada 74 statki dalekomorskie, zatrudnia 180 pracowników biurowych i 1 500 marynarzy. Jest również dużym inwestorem na rynku nieruchomości.Oprócz biznesu angażował się również w politykę i pełnił funkcję gubernatora Świętej Góry Athos.

Czy zauważyliście pewien wspólny mianownik? Większość tych miliarderów dorobiła się na żegludze! Grecja, mimo niewielkiej wielkości, posiada największą flotę handlową na świecie, a jej armatorzy od dekad dominują na globalnych wodach.

Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści

Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.

Komentarze

* Obowiązkowe pola