Image for post

Najnowsza aktualizacja: 2025-03-02

Karnawał w Patras, czyli jak bawią się Grecy

Czy słyszeliście o greckim karnawale, który potrafi rozgrzać zimowe miesiące równie skutecznie jak brazylijskie Rio? Karnawał w Patras to największa tego typu impreza w Grecji i jeden z najbardziej znanych karnawałów w Europie. Co roku, od połowy stycznia, spokojne na co dzień miasto Patras zmienia się nie do poznania. Ulice tętnią muzyką, powietrze wypełnia wirujące konfetti, a blisko czterdzieści tysięcy przebierańców przejmuje miejską przestrzeń, oddając się beztroskiej zabawie. To prawdziwe święto tańca i kreatywności, które przyciąga mieszkańców oraz turystów spragnionych niezwykłych wrażeń. Przeczytajcie artykuł i dajcie się porwać w podróż po karnawałowym świecie Grecji.

Karnawał w Patras - od czego się zaczęło?

Karnawał w Patras może poszczycić się bogatą historią sięgającą aż XIX wieku​, choć jego korzenie - podobnie jak innych karnawałów greckich, wiążą się z odległymi czasami starożytnymi i antycznym kultem Dionizosa, boga wina i zabawy. Pierwsze zabawy karnawałowe w Patras zorganizowano już w 1829 roku, według przekazów był to bal maskowy w rezydencji miejscowego kupca o nazwisku Moretis (lub Moretti), który dzięki kontaktom handlowym poznał europejskie tradycje karnawałowe i postanowił przenieść je na grunt grecki​. Pomysł od razu chwycił bowiem Grecy uwielbiają się bawić, więc nic dziwnego, że wydarzenie zyskało od samego początku wielu entuzjastów. W drugiej połowie XIX wieku karnawał nabrał jeszcze większego rozmachu. Patras stało się bowiem oknem na Zachód, a wpływy włoskie i francuskie ukształtowały jego unikalny charakter.​ To właśnie wtedy zaczęły się pojawiać pierwsze platformy z przebierańcami, parady uliczne (lata 1870) oraz publiczne bale.

Na przełomie XIX i XX wieku narodziły się też różne wyjątkowe zwyczaje takie jak „wojna na czekoladę”, podczas których uczestnicy obrzucali się nawzajem cukierkami i czekoladkami​. Była to ewolucja wcześniejszych zabaw w rzucanie wypełnionymi konfetti jajkami (tzw. avgopolemos). Co ciekawe, tradycja słodkich bitew przetrwała do dziś - podczas parad z platform w stronę widzów często lecą cukierki i czekoladki, tworząc prawdziwy deszcz słodyczy.

W latach 1940–1950 impreza była zawieszona z powodu II wojny światowej i greckiej wojny domowej​. Na szczęście powrócił w 1951 roku z jeszcze większą siłą i od tego czasu jest nieprzerwanie organizowany, od 1952 roku oficjalnie pod egidą władz miejskich Patras​. W kolejnych dekadach karnawał wzbogacił się o nowe elementy, które dziś stanowią o jego wyjątkowości. Przykładem jest gra w poszukiwanie skarbu wprowadzona w 1966 roku​. To rozgrywka zespołowa polegająca na serii zadań, od quizów z przeróżnych dziedzin, poprzez zagadki miejskie i artystyczne konkurencje, aż po szalone uliczne happeningi​. Jednym z ciekawszych zwyczajów karnawału są Bourboulia, bale, na których kobiety w czarnych maskach i sukniach anonimowo wybierają partnerów do tańca. Tradycja sięga XIX wieku i odwraca typowe role w relacjach damsko-męskich, wprowadzając do zabawy element tajemniczości.

Co zobaczyć podczas karnawału?

Jak widać powyżej karnawał w Patras to nie jest zwykły bal karnawałowy czy pochód przebierańców. To raczej wieloetapowe święto pełne różnych wydarzeń​. Od głośnych ulicznych imprez, przez kreatywne gry miejskie, aż po eleganckie bale maskowe. Tu nie sposób się nudzić. Na co jednak zwrócić uwagę przede wszystkim? Sprawdźcie, których wydarzeń nie można przegapić!

Nocna parada (sobota)

Nocna parada to pierwsza część wielkiego finału karnawału, odbywająca się w sobotę poprzedzającą jego ostatni dzień. Gdy zapada zmrok, Patras rozświetla feeria barw, tysiące świateł, neonów i reflektorów towarzyszą korowodowi przebierańców przemierzających centrum miasta. W przeciwieństwie do oficjalnej parady niedzielnej, sobotni pochód ma bardziej spontaniczny i swobodny charakter ... z dużą ilością słodkiego wina Maurodafni! Ulicami miasta płynie rzeka ludzi w kostiumach, bez ścisłego podziału na grupy. Całe miasto tańczy a uczestnicy, często w grupach znajomych, rodziny czy sąsiadów, idą pieszo przy dźwiękach głośnej muzyki, śpiewając i bawiąc się ze sobą.

Tłumy są ogromne, więc jeśli chcecie obejrzeć paradę z najlepszej perspektywy, warto przyjść wcześniej - świetne punkty widokowe to plac Georgiou i główne ulice trasy pochodu. Jeszcze lepszym pomysłem jest dołączenie do zabawy wystarczy założyć maskę lub kolorową perukę, by poczuć się częścią karnawałowego szaleństwa. Bowiem w sobotnią noc w Patras nie ma podziału na widzów i artystów wszyscy razem tworzą niepowtarzalny spektakl ulicznej radości!

Wielka parada (niedziela)

Wielka parada w niedzielę to ta naprawdę kulminacja karnawału i wydarzenie, na które czekają wszyscy​. Mali i duzi!  Rozpoczyna się wczesnym popołudniem około godziny 14:00, gdy tylko opadną emocje po nocnych szaleństwach, a miasto ponownie obudzi się po sobotniej zabawie. Ale już od samego rana z każdego zakątka Patras nadciągają tłumy, rodziny z dziećmi, młodzież, seniorzy, turyści, tak by zająć miejsce wzdłuż trasy przemarszu. Około południa słychać pierwsze rytmy muzyki, konfetti zaczyna wirować w powietrzu, a na czele parady pojawia się Król Karnawału na imponującej platformie​. Za nim rusza wielobarwny pochód niesamowitych szalonych platform i grup przebierańców. 

Każda platforma to prawdziwe dzieło sztuki olbrzymie, ruchome figury przedstawiają często satyryczne scenki nawiązujące do minionego roku, polityki lub popkultury​. Tuż za nimi podążają dziesiątki tysięcy uczestników w przebraniach ułożonych tematycznie (często w ramach zorganizowanych grup karnawałowych), machając do publiczności i zarażając wszystkich entuzjazmem​. Parada jest ogromna, w ostatnich latach liczba aktywnych uczestników sięgała 35–40 tysięcy, a przejście całego korowodu trwa kilka godzin​! 

W tym czasie miasto dosłownie tonie w muzyce i kolorach. Wszędzie słychać gwizdki, bębny, trąbki i dźwięki przebojów - od tradycyjnych greckich melodii po sambę rodem z Rio​. Publiczność na chodnikach, balkonach i trybunach dopinguje pochodowi, często sama przebrana i tańcząca. W powietrzu latają serpentyny, balony, a z platform posypują się cukierki i czekoladki dla dzieciaków. Wielka parada jest transmitowana na żywo w telewizji i internecie, dzięki czemu jej wyjątkowa atmosfera udziela się całej Grecji. Mówi się, że jest to jedyny czas w roku, gdy zobaczysz Greków pijących w miejscach publicznych prosto z butelki​ – tradycyjnie podczas parady raczą się słodkim winem mavrodafni dla rozgrzewki i kurażu. 

Polowanie na ukryty skarb 

Wśród atrakcji wyróżniających karnawał w Patras jest wspomniane wcześniej polowanie na ukryty skarb, rozbudowana gra miejska, która angażuje setki (a nawet tysiące) uczestników podzielonych na drużyny. Ta nietypowa zabawa narodziła się w latach 60. i na stałe weszła do kanonu karnawału​. Na czym polega? Wyobraźcie sobie połączenie podchodów, teleturnieju i happeningu artystycznego rozsianego po całym mieście. Zespoły (często przyjaciele, rodziny, współpracownicy, a nawet całe osiedla) otrzymują serię zadań do wykonania i zagadek do rozwiązania. Mogą to być pytania z przeróżnych dziedzin wiedzy, zagadki historyczne, łamigłówki logiczne, zadania wymagające odnalezienia ukrytych wskazówek w przestrzeni miasta, a nawet wykonania kreatywnych prac plastycznych czy scenek teatralnych​. Wszystko odbywa się w duchu przyjaznej rywalizacji i oczywiście karnawałowej zabawy. Przez cały okres karnawału drużyny rywalizują o punkty, a ich zmagania śledzą z zainteresowaniem mieszkańcy - nietrudno natknąć się na grupkę przebierańców, którzy dyskutują gorączkowo nad kolejną zagadką przy kawie w kawiarni lub biegną przez zatłoczone uliczki w poszukiwaniu „skarbu”. Finał Polowania na Skarb następuje zwykle w ostatni weekend karnawału, a zwycięska drużyna odbiera nagrody. 

Atmosfera i klimat

Nie ma karnawału bez odpowiedniej atmosfery i sceneriiJuż na kilka tygodni przed finałem miasto stroi się na swoje wielkie święto. Główne place zdobią olbrzymie figury karnawałowe, czyli kolorowe postacie klaunów, królów karnawału i fantastycznych stworów górują nad przechodniami​. Ulice przystrajane są girlandami świateł i balonów, serpentynami i maskami zawieszonymi na latarniach. 

Kulminacja karnawału następuje w niedzielny wieczór, gdy po zakończeniu wielkiej parady miasto ponownie zbiera się w porcie. To tam odbywa się uroczyste pożegnanie karnawału. Na nabrzeżu staje ogromna kukła Króla Karnawału, ta sama, która wcześniej prowadziła pochód. Przy aplauzie tłumu zostaje symbolicznie podpalona i „utopiona” w morzu. Płomienie strzelają w górę, rozświetlając nocne niebo, a zgromadzeni świętują finał tańcem i śpiewem. Tradycja palenia Króla Karnawału symbolizuje oczyszczenie i zakończenie okresu zabawy. Chwilę później niebo rozbłyska feerią barw, mniej więcej o 21:00 rozpoczyna się imponujący pokaz sztucznych ogni. Fajerwerki widać z daleka nad zatoką, a ich huk miesza się z okrzykami radości bawiących się osób. Choć to oficjalne zakończenie karnawału, zabawa trwa nadal, tylko w mniej oficjalnej formie. W klubach muzyka rozbrzmiewa do rana. Dopiero w poniedziałek mieszkańcy zwalniają tempo i zgodnie z tradycją świętowują Kathara Deftera czyli Czysty Poniedziałek, oznaczający oficjalny początek Wielkiego Postu. Karnawał powoli ustępuje miejsca spokojowi, ale jego echo długo jeszcze rozbrzmiewa w śmiechu i wspomnieniach tych, którzy w nim uczestniczyli.

Praktyczne informacje

Chcecie osobiście doświadczyć karnawału w Patras? Oto garść praktycznych porad, które ułatwią Ci zaplanowanie wyprawy i wyciśnięcie z niej jak najwięcej radości.

Jak dojechać do Patras i jak poruszać się po mieście

Do Patras można dostać się samolotem, promem lub samochodem. Miasto ma dobre połączenia z resztą Grecji i Europy, ale warto zaplanować podróż z wyprzedzeniem, zwłaszcza w okresie karnawału, gdy ruch jest dużo większy.

Samolot do Grecji

Najwygodniejszą opcją jest lot do Aten, które mają świetne połączenia z wieloma europejskimi miastami. Ateńskie lotnisko (ATH) znajduje się około 250 km od Patras. Stamtąd do miasta można dostać się na kilka sposobów:

  • Autobusem KTEL – kursy są częste, podróż trwa ok. 2,5–3 godziny, a bilet kosztuje około 20 euro. Autobusy odjeżdżają z głównego dworca KTEL Kifisos w Atenach.
  • Wynajętym samochodem – jeśli cenicie swobodę podróżowania, możecie wynająć auto i pokonać trasę autostradą A8 (E65/E94) przez Korynt. Droga jest malownicza, wiedzie wzdłuż Zatoki Korynckiej i zajmuje niewiele ponad 2 godziny.

Promem do Grecji

Patras to ważny port pasażerski, który łączy Grecję z Włochami. Regularne promy kursują z Ankony, Bari, Brindisi i Wenecji.

  • Rejs z Ankony trwa ok. 20 godzin,
  • Z Bari około 15 godzin,
  • Z Brindisi i Wenecji podróż jest dłuższa, ale dla miłośników morskich przygód może być świetnym sposobem na rozpoczęcie karnawałowej wyprawy.

Promy dopływają do nowego portu w Patras, skąd do centrum miasta można dostać się autobusem miejskim (linia 118) za kilka euro. Warto rezerwować bilety z wyprzedzeniem, ponieważ w okresie karnawału wielu Greków wraca z Włoch do ojczyzny, co zwiększa obłożenie rejsów.

W mieście

Patras to duże miasto, liczące ponad 200 tysięcy mieszkańców, ale większość atrakcji karnawałowych koncentruje się w samym centrum, które najłatwiej zwiedzać pieszo. Jeśli więc macie nocleg w śródmieściu, prawdopodobnie wszędzie dotrzecie na piechotę, odległości są niewielkie, a spacerując, chłoniecie atmosferę karnawału na każdym kroku. Komunikacja miejska (autobusy) działa w Patrze sprawnie na co dzień, ale w trakcie głównych wydarzeń karnawałowych wiele linii zmienia trasy lub zawiesza kursy w centrum. Jeśli zamierzacie korzystać z transportu publicznego, dobrze jest sprawdzić rozkład z wyprzedzeniem. Taksówki są powszechnie dostępne, co może być wygodnym rozwiązaniem na powrót do hotelu po nocnej zabawie. Pamiętajcie jednak, że podczas parady czy wielkich imprez utkną w korkach tak samo jak inne pojazdy. W dniu wielkiej parady najlepiej zostawić samochód na obrzeżach centrum lub przy hotelu i przemieszczać się pieszo. 

Noclegi: gdzie się zatrzymać?

Jeśli planujecie wyjazd na karnawał w Patras, warto pomyśleć o noclegu z dużym wyprzedzeniem. To bardzo popularne wydarzenie w Grecji, więc hotele w centrum szybko się zapełniają. Na szczęście opcji zakwaterowania nie brakuje, niezależnie od budżetu i preferencji, każdy znajdzie coś dla siebie:

Dla oszczędnych:
Jeśli chcecie wydać jak najmniej, świetnym rozwiązaniem będą niedrogie hotele 2-gwiazdkowe w centrum lub na obrzeżach. W Patras działa kilka przyzwoitych, rodzinnych obiektów o podstawowym standardzie, ale zapewniających czystość i wygodę. Wiele z nich znajduje się przy ulicach Agiou Nikolaou i Agiou Andreou, skąd łatwo dotrzecie do głównych wydarzeń. Alternatywą może być wynajem mieszkania przez Airbnb – w czasie karnawału wielu mieszkańców udostępnia swoje lokale turystom. To świetna opcja, jeśli chcecie poczuć lokalny klimat i mieszkać w samym sercu starówki.

Dla szukających komfortu w rozsądnej cenie:
Jeśli zależy Wam na dobrym standardzie w rozsądnej cenie, warto rozważyć hotele 3-gwiazdkowe lub butikowe pensjonaty. W Patras znajdziecie nowoczesne hotele oferujące komfortowe pokoje, śniadania i szybkie WiFi. Przykładami są Smart Hotel lub City Loft, które zapewniają wygodę w dobrej lokalizacji.Jeśli lubicie miejsca z klimatem, poszukajcie butikowych hoteli mieszczących się w odrestaurowanych neoklasycznych kamienicach. Niektóre z nich mają wyjątkową atmosferę, łącząc elegancję z historią miasta. Nocleg w centrum oznacza bliskość wszystkich wydarzeń, ale też sporo hałasu. W czasie karnawału imprezy trwają do późna, więc jeśli cenicie ciszę, lepiej wybrać hotel nieco dalej od głównych ulic lub poprosić o pokój z widokiem na dziedziniec.

Dla ceniących luksus:
Jeśli marzycie o pełnym relaksie i najwyższym standardzie, w Patras znajdziecie kilka hoteli 4-gwiazdkowych, które oferują komfort na najwyższym poziomie. Doskonałym wyborem będzie Hotel Astir, położony przy nadmorskiej promenadzie, z basenem na dachu i widokiem na port. Elegancki Byzantino Hotel, mieszczący się w zabytkowym budynku w centrum, zachwyca stylem i doskonałą obsługą. Dla tych, którzy szukają jeszcze więcej udogodnień, idealne będą Patras Palace lub Porto Rio Hotel & Casino, położony tuż przy słynnym moście Rio-Antirio.

Ciekawostki

Karnawał w Patras obfituje też w interesujące historie i nietypowe zwyczaje.

  • Legenda o Giannouli Koulourou: Jedna z najsłynniejszych opowieści związanych z karnawałem Patras i dotyczy kobiety o imieniu Giannoula Koulourou. Była ona ubogą sprzedawczynią obwarzanków (stąd jej przydomek – Koulourou, pochodzący od greckiego słowa koulouri, oznaczającego obwarzanek) i żyła w czasach II wojny światowej. Naiwna i prostolinijna, padła ofiarą okrutnego żartu – lokalni dowcipnisie wmówili jej, że prezydent USA, Woodrow Wilson, który rzekomo miał odwiedzić Grecję, zakochał się w niej i chce się z nią ożenić. Giannoula uwierzyła w tę historię i od tamtej pory przez lata pojawiała się na nabrzeżu, ubrana w najlepsze, co miała, wypatrując przypływającego statku z przyszłym mężem. Oczywiście Wilson nigdy nie przybył, a mieszkańcy mieli zabawę jej kosztem. Choć historia ma smutny wydźwięk, z czasem Giannoula stała się symbolem naiwności, nadziei i niegasnącej wiary w miłość. Dziś, na tydzień przed karnawałem, organizowany jest happening nawiązujący do tej opowieści. Jedna z drag queen lub performerek wciela się w postać Giannouli – ubiera stary ślubny strój i paraduje ulicami oraz portem, „szukając” swojego mitycznego narzeczonego. Towarzyszy jej rozbawiony korowód mieszkańców i turystów, którzy z humorem przypominają tę niezwykłą historię. To wydarzenie jest jednocześnie przestrogą przed łatwowiernością i hołdem dla bohaterki miejskiej legendy, która mimo wszystko nigdy nie porzuciła swoich marzeń.

  • Przepis na wyśnionego męża: Wśród karnawałowych tradycji Patras można znaleźć także ludowe wierzenia, które przetrwały do dziś. Jednym z nich jest rytuał praktykowany przez panny na wydaniu w noc przed ostatnią niedzielą karnawału. Tego wieczoru dziewczyny pieką specjalne, mocno słone ciasto zwane almyro kouloura czyli „słony precel”. Składa się ono jedynie z mąki, wody i dużej ilości soli. Po upieczeniu zjadają całą porcję i, zgodnie z zasadami, nie mogą już niczego pić przed snem. Ponieważ ciasto jest bardzo słone, w nocy pragnienie staje się nie do zniesienia. Według wierzeń mężczyzna, który poda spragnionej dziewczynie wodę we śnie, będzie jej przyszłym mężem. Oczywiście traktuje się to z przymrużeniem oka, ale wiele Greczynek wciąż wykonuje ten rytuał dla zabawy

  • Bourboulia tylko w Patras: Wspomniane już wyżej bale Bourboulia są bardzo charakterystyczne dla tego karnawału. Nazwa podobno pochodzi od słowa oznaczającego „bulgotanie”, co miało nawiązywać do zgiełku i szeptów na sali balowej, gdy zamaskowane kobiety wybierały partnerów. Dawniej panie ubierały się w jednakowe, proste czarne suknie i chowały twarze za czarnymi woalkami, by całkowicie ukryć swoją tożsamość i status społeczny tak, aby to charakter tańca i osobowość, a nie uroda czy majątek decydowały o zainteresowaniu. Panowie zaś musieli elegancko stawić się na bal i cierpliwie czekać, aż któraś z dam do nich podejdzie. Do dziś Bourboulia odbywają się kilka razy w trakcie karnawału, choć stroje pań bywają już bardziej fantazyjne (byle czarne i z maską). 

  • Rekordowa zabawa: Choć karnawał w Patras nie jest tak słynny jak jego odpowiedniki w Wenecji czy Rio de Janeiro, to pod względem skali robi ogromne wrażenie. Jest jednym z największych karnawałów w Europie, ustępując jedynie londyńskiemu Notting Hill pod względem liczby aktywnych uczestników. Zarówno w Patras, jak i w Londynie, na ulice wychodzi około 40 tysięcy przebierańców, ale tak naprawdę tłumy widzów wielokrotnie przekraczają tę liczbę. 

  • Karnawałowe zawołanie: Każdy karnawał ma swoje hasło. W Patras usłyszyszycie często zwrot „Ώρα για καρναβάλι!” (Ora gia karnavali), czyli „Czas na karnawał!”. To coś w rodzaju okrzyku bojowego rozpoczynającego zabawę. Podczas otwarcia karnawału 17 stycznia, kiedy na plac Georgiou wjeżdża karnawałowy herold na kolorowej platformie, pada właśnie to hasło i od tej chwili wszystko się zaczyna. Innym popularnym okrzykiem jest po prostu „Ζήτω το Καρναβάλι!” (Zito to Karnavali) - „Niech żyje Karnawał!”. 

  • Wenecka maska w herbie: Ciekawostką jest, że symbolami karnawału w Patras są postacie Arlekina i weneckiej damy w masce. Choć to grecki karnawał, to w logo i na plakatach często zobaczycie motyw włoskiej commedia dell’arte. To ukłon w stronę historycznych wpływów i faktu, że karnawał narodził się w Patrze właśnie pod inspiracją weneckich bali maskowych​. 

Dlaczego warto przyjechać?

Na koniec najważniejsze pytanie: czy warto wybrać się na karnawał w Patras? Odpowiedź jest jedna -zdecydowanie tak! Dlaczego? Bo wśród wielu skomercjalizowanych wydarzeń nastawionych na turystów, karnawał w Patras pozostaje prawdziwym świętem mieszkańców Grecji. Uczestnicząc w nim, poczujecie autentyczną atmosferę na każdym kroku, to zabawa tworzona z pasji, a nie z chęci zarobku. Jednocześnie zachwyci Was rozmach imprezy, dziesiątki tysięcy przebierańców, barwne platformy, koncerty, fajerwerki. To karnawał w pełnym wydaniu z ogromną dawką radości i nieskrępowanej energii!

Po drugie, gościnność. Grecy słyną z gościnności (filoxenia) i w Patrze odczujecie to na własnej skórze. Bywalcy karnawału zgodnie twierdzą, że łatwo tu nawiązać nowe znajomości. Ktoś poczęstuje Was winem podczas parady, inny zaprosi do wspólnego tańca, a jeszcze inny wytłumaczy, o co chodzi w danej tradycji. Bariery językowe znikają w tańcu i śmiechu. Wracając z Patras możliwe, że będziecie mieć w telefonie numery do nowych greckich znajomych i wspomnienia wspólnych szaleństw.

Po trzecie, różnorodność atrakcji. Karnawał w Patras to nie tylko oglądanie parady zza barierki. Można aktywnie uczestniczyć, przebrać się i iść w korowodzie, dołączyć (oficjalnie lub spontanicznie) do grupy tematycznej, wziąć udział w balu maskowym, rozwiązać zagadkę z ukrytego skarbu nauczyć się greckiej piosenki karnawałowej, spróbować lokalnych smaków na festynie. Tu nie ma czasu na nudę. Nawet jeśli podróżujecie z dziećmi czy osobami starszymi, każdy znajdzie coś dla siebie, bo program jest tak bogaty i zróżnicowany, że obejmuje wszystkie pokolenia. 

Po czwarte, pozytywna energia. Trudno opisać słowami euforię, jaka panuje w Patras w karnawale. To coś, co trzeba przeżyć. Dziesiątki tysięcy roześmianych twarzy, muzyka niosąca się nad dachami, wspólne okrzyki radości, uściski nieznajomych w kulminacji parady – takie momenty ładują baterie na długo. Wrócicie do domu naładowani dobrą energią, z poczuciem, że doświadczyliście czegoś naprawdę wyjątkowego. Być może złapiecie bakcyla i do Patras będziesz wracać co roku, jak wielu bywalców!

Na koniec warto dodać, że karnawał w Patras to też świetna okazja, by poznać Grecję od innej strony. Wielu z nas kojarzy ten kraj z plażami, zabytkami starożytności czy śródziemnomorską kuchnią. Tymczasem można tutaj poznać inną Grecję. Bardziej roześmianą, kolorową, tańczącą na ulicy. Jeśli więc kochacie dobrą zabawę i chcecie na własnej skórze poczuć karnawałowy klimat bez dalekiej wyprawy za ocean - karnawał w Patras to właśnie to!

Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści

Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.

Komentarze

* Obowiązkowe pola