Image for post

Najnowsza aktualizacja: 2024-01-17

Jaka jest pogoda w Grecji zimą?

 

Grecja cieszy się klimatem śródziemnomorskim, co oznacza wilgotne zimy i ciepłe, suche lata. Generalnie rzecz biorąc, grecka zima wyróżnia się znacznie łagodniejszymi warunkami w porównaniu do wielu innych europejskich regionów. We większości obszarów kraju rzadko zdarza się, by temperatura spadła poniżej zera stopni Celsjusza, aczkolwiek są w Grecji regiony zwłaszcza górskie na północy kraju, gdzie można oczekiwać chłodniejszych warunków z możliwością opadów śniegu.

Kiedy w Grecji jest zima?

Dzięki strefie oddziaływania klimatu śródziemnomorskiego w Grecji mamy tak na prawdę dwie główne pory roku. Okres zimowy, chłodny i wilgotny, trwa od listopada do końca marca, oraz porę letnią, zdecydowanie bardziej suchą obejmującą okres od kwietnia do października. Wiosna w Grecji jest bardzo krótka i szybko robi się bardzo ciepło.

Mówiąc o greckiej zimie, mamy najczęściej na myśli miesiące od grudnia do lutego, choć Grecy żartobliwie życzą sobie „dobrej zimy” (gr. καλό χειμώνα) już w okolicach drugiej połowy września! Związane jest to z faktem, że wówczas tak ważny dla nich sezon turystyczny zaczyna powoli zwalniać, po szalonym i pełnym turystów sierpniu, zwiastując spadek aktywności turystycznej, a co za tym idzie, grecką zimę. To pewnego rodzaju tradycja humorystyczna, która jednak całkiem dobrze odzwierciedla specyfikę klimatu i sezonów w Grecji. Sam sezon sezon zimowy zaczyna się w Grecji listopadzie i trwa do końca marca

Statystycznie najzimniejszymi miesiącami w Grecji są styczeń i pierwsza połowa lutego. Jednakże, to nie zimno jest największym wyzwaniem dla przyjezdnych w tym okresie, ale raczej wysoka wilgotność powietrza, szczególnie w miejscowościach nadmorskich. Ta wysoka wilgotność może sprawić, że odczuwane temperatury są znacznie niższe niż wskazują na to same termometry. Warto również zauważyć, że greckie budownictwo, niestety, jeszcze często nie jest dostosowane do zimnej aury na zewnątrz, co skutkuje nieszczelnością mieszkań i domów skutecznie utrudniając ich ogrzewanie.

Photo by @freepik: License

Mówiąc o greckiej zimie, nie sposób nie wspomnieć o tzw. "alkionides" (gr. αλκυονίδες), czyli okresie, który występuje (nie każdego roku, ale występuje!) od 15 grudnia do 15 lutego, a najczęściej pomiędzy 16 a 31 stycznia. Pogoda w Grecji charakteryzuje się wówczas intensywnym słońcem i bezchmurnym niebem. Nazwa pochodzi od starogreckiego i wiąże się z mitologicznym ptakiem Alcyonem lub gwiazdą Plejad o tej samej nazwie, która dominuje na niebie wieczorami w styczniu. Z meteorologicznego punktu widzenia, zjawisko to uzależnione jest od geograficznego położenia Grecji i tzw. wyrównania ciśnień, które ma wówczas miejsce w tym regionie Europy. W rezultacie nie ma wtedy w Grecji wiatru, a jednocześnie występuje intensywne nasłonecznienie, nawet przy niskiej temperaturze.

Jakie temperatury są w Grecji zimną?

Oczywiście, średnie temperatury mogą się różnić w zależności od regionu. W górach, zwłaszcza na północy kraju, można się spodziewać niższych temperatur, a także opadów śniegu. Na wyspach, jak na przykład Kreta czy Rodos, temperatury są zazwyczaj łagodniejsze w porównaniu do kontynentalnej części Grecji. Najzimniej jest zazwyczaj w styczniu oraz na początku lutego. 

Poniżej przedstawiamy orientacyjne średnie temperatury dla najważniejszych greckich miast na południu oraz na północy państwa, a także przykładowo na Krecie, uważanej za najcieplejszą część Grecji.

Ateny

W Atenach, greckiej stolicy, średnie temperatury w grudniu utrzymują się na poziomie około 10-14°C. W styczniu spodziewane są temperatury rzędu 5-10°C, natomiast w lutym oscylują w granicach 7-15°C.

Saloniki

W Salonikach, w grudniu średnie temperatury wynoszą około 8-12°C, w styczniu obniżają się do około 4-8°C, natomiast w lutym oscylują w granicach 7-12°C.

Kreta

Na Krecie, w grudniu, przeciętne temperatury kształtują się na poziomie około 14-18°C. W styczniu spodziewane są temperatury w granicach 10-13°C, natomiast w lutym oscylują one między 12 a 17°C.

Warto jednak pamiętać, że średnie temperatury są jedynie orientacyjne, a rzeczywiste warunki pogodowe mogą się różnić.

Czy warto przyjechać do Grecji zimą?

Odpowiedź jest prosta. Wszystko uzależnione jest od Waszych osobistych preferencji. Podróżowanie po Grecji zimą może stanowić ciekawe doświadczenie, zwłaszcza jeśli pragniecie uniknąć tłumów turystów i poznać na nowo dobrze znane Wam z wakacyjnych pocztówek pejzaże w zupełnie innej atmosferze. Niemniej jednak, ważne jest, abyście mieli na uwadze, że niektóre popularne miejscowości turystyczne w Grecji mogą być mniej aktywne, a niektóre atrakcje mogą być zamknięte, zwłaszcza na wyspach.

Jeśli jednak stawiacie na spokojne zwiedzanie zabytków w dużych miastach, takich jak np. Akropol w Atenach, okres zimowy może być dla Was idealny ponieważ zazwyczaj w tym czasie liczba turystów jest mniejsza, a bilety są znacznie tańsze. Wtedy można spokojnie zwiedzać miejsca, na które w sierpniu bilety mogą być trudno dostępne. 


Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści

Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.

Komentarze

* Obowiązkowe pola