Ile papierosów dziennie palą Grecy?
Badanie wykazało, że przeciętny Grek wypala średnio około 15 papierosów dziennie. Dokładniej, 45,3% osób przyznało się do palenia do 10 papierosów dziennie, 40,6% paliło od 11 do 20 papierosów, a 14% wypalało więcej niż 20 papierosów dziennie
Mimo tego, aż 23,7% respondentów uważa, że w jakiś stopniu zdołało ograniczyć palenie w porównaniu z rokiem poprzednim. Niemniej jednak, tylko 21% badanych przyznało, że pomimo prób, aby rzucić nałóg lub przynajmniej ograniczyć liczbę wypalanych papierosów, nie zdołało zerwać z nałogiem.
place-post-preview-1-here:https://grandpl.com/grecja/artykul/jaka-jest-jakosc-zycia-w-grecji/
Papierosy vs alternatywne produkty
Badanie pokazało również, ze w obliczu rosnącej świadomości dot. zagrożeń związanych z paleniem, na popularności zyskują w Grecji także alternatywne produkty nikotynowe. W 2023 roku aż 21,3% respondentów korzystało z tego typu produktów (w całości lub w połączeniu z tradycyjnymi papierosami), podczas gdy w 2021 roku było to zaledwie 5,5%. Za najważniejsze czynniki przemawiające za alternatywnymi rozwiązaniami, Grecy uznają brak nieprzyjemnego zapachu oraz mniejsze zagrożenie dla zdrowia. Jednak pomimo rosnącego zainteresowania alternatywami produktami, świadomość Greków w tej kwestii nadal pozostaje ograniczona.
Tylko 1 na 10 Greków czuje się dobrze poinformowany o alternatywnych produktach nikotynowych, ale aż połowa respondentów przyznaje, że ma minimalną lub żadną wiedzę na ten temat. Jedynie 30,5% badanych wierzy, że zna różnice między tradycyjnymi papierosami a alternatywnymi produktami nikotynowymi. Wśród samych palaczy wskaźnik ten wynosi 47%.
Jak reaguje otoczenie?
W ciągu trzech lat odnotowano odnotowano prawie 10% wzrost wśród osób niepalących, które twierdzą, że są zirytowani nawykiem palenia u swojego partnera (51,7% w 2021, 59,2% w 2022 i 62,3% w 2023 roku). Jednocześnie odsetek palaczy przyznających się do napięć lub kłótni z powodu palenia wzrósł w Grecji o prawie 9 % (38,8% w 2021, 42,8% w 2022 i 47,5% w 2023 roku). Aż 49% rodzin nie pozwala na palenie papierosów w domu, a 17,8% palaczy ukrywa się paląc przed bliskimi lub znajomymi. 56% niepalących woli, aby palący korzystali z alternatywnych metod, a niż sięgali po tradycyjne papierosy.
Obawa o zdrowie czy brak pięniędzy?
Wyniki badania pokazały także, że o 3% wzrosło też zaniepokojenie palaczy związane z negatywnym wpływem palenia na ich zdrowie - kształtując się obecnie na poziomie 86,3% w porównaniu z 2022 rokiem (83,9%). Jednocześnie 74,4% z nich stwierdziło, że martwią się oni także wpływem palenia na ich kondycję i formę fizyczną, co oznacza wzrost o 4% w porównaniu z 2022 rokiem (70,5%).
Reasumując, zdrowie i dobre samopoczucie stanowiły główne motywacje dla rzucenia palenia we wszystkich grupach wiekowych. Jednak wśród młodszych osób głównym powodem było oczywiście obciążenie finansowe i wysokie wydatki związane z zakupem papierosów (66,6%).
Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści
Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.
Komentarze