Image for post
Photo by @freepik: License 

Ile kosztuje wejście na wybrane zabytki w Atenach?


Planujecie podróż do Aten i zastanawiacie się co warto zobaczyć? Proponujemy zacząć od absolutnej podstawy, czyli od głównych siedmiu stanowisk archeologicznych ulokowanych w centrum Aten. Dokładniej mowa o miejscach takich jak:

  1. Akropol (gr. Ακρόπολη),
  2. Biblioteka Hadriana (gr. Βιβλιοθήκη του Αδριανού),
  3. Rzymska Agora (gr. Ρωμαϊκή Αγορά), 
  4. Świątynia Zeusa Olimpijskiego (gr. Ναός του Ολυμπίου Διός - Ολυμπιείο),
  5. Liceum (gr. Αρχαιολογικός Χώρος Λυκείου Αριστοτέλους),
  6. Starożytna Agora (gr. Αρχαία Αγορά),
  7. Kerameikos (gr. Νεκροταφείο του Κεραμεικού).

Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie powyższe stanowiska można zobaczyć kupując tylko jeden bilet, mowa o bilecie łączonym popularnie zwanym combo.

place-post-preview-1-here:https://grandpl.com/grecja/artykul/top-5-miejsc-ktore-nalezy-zobaczyc-w-atenach/

Co to jest bilet combo?

Bilet combo pozwala na jednorazowe wejście do wszystkich wspomnianych stanowisk archeologicznych. Można odwiedzić każde z nich tylko raz. Bilet jest ważny przez pięć dni od pierwszego wejścia, kosztuje 30 EUR i nie przewiduje żadnych ulg. Pomimo braku zniżek, zakup tego biletu pozwala zaoszczędzić w porównaniu do osobnych biletów na każde miejsce. Zakup możliwy online lub osobiście.

Gdzie można kupić bilety?

Wszystkie bilety można nabyć w kasach przy każdym z zabytków lub online, klikając tutaj. Kupując bilet online można wybrać odpowiedni slot godzinowy.

 

Zabytki

Aby ułatwić Wam planowanie zwiedzania i dostarczyć informacji na temat dostępnych atrakcji poniżej prezentujemy aktualne ceny na pojedyncze bilety wstępu na wybrane zabytki Aten.

Akropol

Akropol czyli symbol Aten i kwintesencja antycznej Grecji. Na Akropolu znajduje się szereg osobnych obiektów zabytkowych takich jak:

  • Partenon, czyli Świątynia Partenonu, dedykowana Atenie Parthenos, powstała w okresie Peryklesa w latach 447-432 p.n.e. Mieściła monumentalną rzeźbę przedstawiającą Atenę
  • Erechtejon – świątynia na ateńskim Akropolu, wzniesiona w stylu jońskim w latach 421–405 p.n.e., wykonana z marmuru pentelickiego.
  • Propyleje to monumentalna budowla w formie bramy o prostokątnym planie, z kolumnami, przez którą prowadzi droga prowadząca do świątyni.
Szczegółowe informacje na temat Akropolu: 

Biblioteka Hadriana

Biblioteka Hadriana zbudowana około 132 r. n.e. na cześć rzymskiego cesarza Hadriana. Bibliotekę tę nazywano również Uniwersytetem Ateńskim.

Ceny biletów

1 kwietnia - 31 października: 6 EUR
1 listopada - 31 marca: 3 EUR

Rzymska Agora

Rzymska Agora, znana również jako Forum Rzymskie, to starożytny rynek miejski – centralny plac handlowy w starożytnych Atenach, gdzie mieszkańcy celebrowali różnorodne wydarzenia. Forum znajduje się przy północnym zboczu Akropolu, zaledwie około 150 metrów na wschód od Starożytnej Agory.

Ceny biletów

1 kwietnia - 31 października: 8 EUR
1 listopada - 31 marca: 4 EUR

Świątynia Zeusa Olimpijskiego

Świątynia Zeusa Olimpijskiego, jedno z najważniejszych i najstarszych sanktuariów w Atenach. Według przekazu podróżnika Pauzaniasza, świątynia została założona przez Deukaliona, przodka Greków. Miejsce to powstało ku czci Zeusa, jako wdzięczność za uratowanie narodu po kataklizmie.

Ceny biletów

1 kwietnia - 31 października: 8 EUR
1 listopada - 31 marca: 4 EUR

Liceum

Wraz z Akademią Platońską, Liceum Arystotelesa to jedno z najstarszych gimnazjów (szkół filozoficznych) w Atenach w których nauczał Arystoteles. Założone zostało w 330 r. p.n.e., odkryte przypadkowo podczas nieudanej budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej Goulandris. 

Ceny biletów

1 kwietnia - 31 października: 4 EUR
1 listopada - 31 marca: 2 EUR

place-post-preview-1-here:https://grandpl.com/grecja/artykul/pieszy-spacer-po-atenach-najciekawsze-atrakcje/

Starożytna Agora

Otwarta przestrzeń ze starożytnymi zabytkami usytuowana na północny-zachód od Akropolu. W starożytności pełniła rolę centralnego obszaru administracyjnego, filozoficznego, edukacyjnego, społecznego i kulturalnego.

Ceny biletów

1 kwietnia - 31 października: 10 EUR
1 listopada - 31 marca: 5 EUR

Kerameikos

Cmentarz starożytnych Aten, który obecnie uchodzi za jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych. Zawiera nekropolię i zabytki związane z kulturą i sztuką ceramiczną. W tej samej okolicy znajduje się również Publiczny Cmentarz, miejsce pochówku zasłużonych zmarłych z okresu wojennego.

Ceny biletów

1 kwietnia - 31 października: 8 EUR
1 listopada - 31 marca: 4 EUR

Kto wchodzi za darmo na powyższe zabytki?

Darmowy wstęp na wszystkie powyższe zabytki przysługuje przede wszystkim:

  • Dzieci i młodzież w wieku do 25 lat z państw członkowskich Unii Europejskiej, mogące potwierdzić swój wiek i kraj pochodzenia poprzez okazanie dowodu osobistego lub paszportu.
  • Dzieci do 5. roku życia spoza Unii Europejskiej, mogące potwierdzić swój wiek i kraj pochodzenia poprzez okazanie paszportu.
  • Osoby powyżej 25 lat kontynuujące naukę w szkołach średnich i szkołach zawodowych państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, mogące potwierdzić swoją naukę poprzez przedstawienie zaświadczenia o uczęszczaniu, na którym widoczny jest okres jego trwania.
  • Opiekunowie edukacyjni i uczestnicy wycieczki podczas wizyt edukacyjnych szkół i placówek edukacyjnych pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia szkół państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  • Bezrobotni obywatele Grecji, po przedstawieniu odpowiedniego zaświadczenia oraz dowodu tożsamości.
  • Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie (jeśli stopień niepełnosprawności osoby niepełnosprawnej przekracza 67%), niezależnie od kraju pochodzenia, przedstawiając dowody tożsamości lub paszporty oraz Certyfikat Niepełnosprawności E.F.K.A. (decyzja Centrum Certyfikacji Niepełnosprawności - K.E.P.A.) lub certyfikatu od odpowiedniej instytucji zagranicznej.
  • Rodziny wielodzietne, rodzice samotnie wychowujący dzieci (obywatele Grecji, po spełnieniu określonych warunków).
  • Dziennikarze, przewodnicy, naukowcy itp. (po okazaniu stosownych dokumentów).
Photo by @teksomolika: License

Komu przysługuje bilet ulgowy?

Bilet ulgowy w wysokości 50% standardowej opłaty, w okresie od 1 kwietnia do 31 października przysługuje przede wszystkim:

  • Dzieciom i młodzieży w wieku od 6 do 25 lat spoza krajów Unii Europejskiej, którzy przedstawiają swoje paszporty w celu potwierdzenia wieku i kraju pochodzenia.
  • Obywatelom greckim oraz obywatelom pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy przekroczyli 65 rok życia i przedstawiają swoje dowody tożsamości lub paszporty w celu potwierdzenia wieku i kraju pochodzenia.
  • Opiekunom i rodzicom podczas wizyt edukacyjnych szkół pierwszego stopnia państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  • Towarzyszącym nauczycielom i uczniom podczas wizyt edukacyjnych szkół i instytucji szkolnictwa podstawowego, średniego i wyższego stopnia spoza Unii Europejskiej.

Dodatkowo, w okresie od 1 listopada do 31 marca, obniżona opłata za pojedyncze bilety obowiązuje dla wszystkich gości.

Komentarze

* Obowiązkowe pola