Image for post
Photo by @freepik: License 

Najnowsza aktualizacja: 2024-06-21

Grecja wśród najpopularniejszych kierunków na letnie wakacje dla turystów z odległych rynków

Grecja znalazła się w czołówce najpopularniejszych kierunków na letnie wakacje w 2024 roku. Turyści z najbardziej odległych zakątków świata coraz częściej wybierają ten kraj, doceniając wysoką jakość usług oraz bezpieczeństwo, które oferuje. Tak wynika z raportu Long-Haul Travel Barometer (LHTB) 2/2024, opublikowanego przez Europejską Komisję Turystyki (ETC) i Eurail BV.

Turyści z odległych rynków, zwani również "długodystansowymi turystami", to osoby podróżujące na znaczną odległość, często międzykontynentalnie, przekraczając granice swojego kraju w poszukiwaniu wyjątkowych doświadczeń kulturowych i turystycznych

Podróże te zwykle trwają dłużej niż typowe wakacje i są starannie planowane z wyprzedzeniem. Do tej grupy zaliczają się podróżni z takich krajów jak Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Japonia, Korea Południowa i USA, którzy odwiedzają Europę.

Grecja i inne popularne kierunki wakacyjne na 2024

W badaniu, w którym uczestniczyło około 7 tysięcy podróżników z Australii, Brazylii, Kanady, Chin, Japonii, Korei Południowej i USA, Grecja zajęła szóste miejsce, ex aequo ze Szwajcarią. Najchętniej wybierane kierunki na lato 2024 to:

1. Francja – 36%
2. Włochy – 31%
3. Niemcy – 22%
4. Wielka Brytania – 22%
5. Hiszpania – 18%
6. Grecja i Szwajcaria – 13%
7. Austria i Portugalia – 12%
8. Dania i Niderlandy – 9%
9. Belgia, Finlandia, Irlandia i Szwecja – 7%

Wzrost zainteresowania podróżami do Europy

Raport wskazuje, że 59% ankietowanych planuje podróże zagraniczne tego lata, co stanowi wzrost o 9% w porównaniu do 2019 roku. Mimo że zainteresowanie Europą rośnie powoli z powodu obaw dotyczących bezpieczeństwa i przystępności cenowej, pozostaje ona czołowym wyborem, z 41% badanych planujących wizytę tego lata, co stanowi spadek o 4% w porównaniu do 2019 roku.

Kluczowe wnioski z raportu ETC

  • Najbardziej zainteresowani podróżami: turyści z Chin (62%) i Brazylii (52%) są najbardziej chętni do odwiedzenia Europy tego lata. Na następnych miejscach znajdują się turyści z USA (40%) i Kanady (42%), a następnie z Australii (37%) i Korei Południowej (35%).
  • Profil turystów: największe zainteresowanie podróżami do Europy wykazują młodsi podróżnicy (w wieku 18-24 oraz 34-49 lat) oraz osoby o wyższych dochodach.
  • Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu: 45% ankietowanych stawia na europejskie destynacje postrzegane jako bardziej bezpieczne, co stanowi wzrost o 9% w porównaniu do lata 2022 i o 6% w porównaniu do lata 2023.
  • Jakość infrastruktury turystycznej: 38% badanych uważa jakość infrastruktury turystycznej za jeden z głównych kryteriów wyboru.
  • Stabilne warunki pogodowe: 31% respondentów wskazuje na stabilne warunki pogodowe jako kluczowy czynnik.
  • Podróże przez wiele państw: 67% podróżników długodystansowych do Europy wybiera trasy obejmujące kilka krajów.
  • Preferencje transportowe: 51% międzynarodowych podróżników w Europie preferuje linie lotnicze pełnej obsługi, a 30% wybiera podróż pociągiem.
  • Dłuższe wakacje: większą popularnością cieszą się jedno- i dwutygodniowe wyjazdy (57%). Zainteresowanie dwutygodniowymi wyjazdami lub dłuższymi wzrosło o 8% w porównaniu do 2019 roku i wynosi teraz 21%.
Photo by @wirestock: License

Przewaga dłuższych pobytów i podróże poza sezonem

"Obserwujemy wzrost zainteresowania dłuższymi pobytami, co pozwala turystom na lepsze poznanie  kultury, ale jest także lepszym wsparciem dla lokalnych biznesów, które tworzą wyjątkowy charakter każdego miejsca. Otwartość na podróże poza sezonem stanowi doskonałą okazję do równomiernego rozłożenia turystyki w ciągu roku, co może pomóc zmniejszyć społeczne i środowiskowe obciążenie w okresach szczytu oraz lepiej wspierać gospodarkę turystyczną destynacji," powiedział prezes ETC Miguel Sanz.

Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści

Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.

Komentarze

* Obowiązkowe pola