Image for post
Photo by @Freepik: License 

Najnowsza aktualizacja: 2025-02-20

Grecja rajem dla złodziei aut? Popularne modele samochodów, które znikają najczęściej z greckich ulic

Grecja kojarzy się z nam najcześciej z wakacjami, pięknymi plażami i dobrą kuchnią, ale ma też drugą, mniej przyjemną stronę. To jeden z krajów, w których ryzyko kradzieży samochodu jest wyjątkowo wysokie. Każdego dnia giną tam 63 auta, co daje aż 228 przypadków rocznie na 100 tysięcy mieszkańców. To niemal tyle samo co we Włoszech (227), a tylko trochę mniej niż we Francji (248), która zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby skradzionych pojazdów. Statystyki pokazują, że Grecja nie jest wyjątkiem – problem ten dotyka również inne kraje Południowej i Zachodniej Europy, gdzie rynek wtórny części samochodowych kwitnie.

Grecja znajduje się w czołówce, ale nie jest jedynym państwem, gdzie kierowcy muszą mieć się na baczności. W pierwszej piątce europejskich krajów o największej liczbie kradzieży samochodów są także Szwecja (206 skradzionych aut rocznie na 100 tysięcy mieszkańców) i Luksemburg (162). Dla porównania, w takich krajach jak Dania czy Estonia ten wskaźnik jest niemal 15 razy niższy – w obu państwach rejestruje się zaledwie 15 kradzieży rocznie na 100 tysięcy mieszkańców. Równie bezpieczne są Rumunia (22 przypadki), Słowacja (23) oraz Liechtenstein (25).

Dlaczego w Grecji kradnie się tyle samochodów?

Czym różni się sytuacja w Grecji od innych krajów? Przede wszystkim tym, że większość skradzionych aut nie trafia za granicę, lecz zostaje rozebrana na części. Grecki park samochodowy jest jednym z najstarszych w Europie – średni wiek pojazdów poruszających się po greckich drogach wynosi około 17 lat. To znacznie więcej niż w Niemczech, gdzie średnia wieku aut to około 10 lat, czy w Wielkiej Brytanii, gdzie wynosi 9 lat. Starsze auta oznaczają większe zapotrzebowanie na części zamienne, a w Grecji, gdzie rynek motoryzacyjny jest mocno ograniczony, ceny oryginalnych części mogą być zaporowe. Właśnie dlatego przestępcy upodobali sobie starsze modele – ich kradzież jest nie tylko łatwiejsza, bo nie mają zaawansowanych zabezpieczeń, ale także bardziej opłacalna, bo popyt na części jest ogromny.

W Grecji nie giną więc luksusowe, nowoczesne auta, lecz popularne modele, które mają wysoką wartość na rynku wtórnym. Na czołówce tej listy znajduje się starsze modele Toyoty Yaris. To jedno z najlepiej sprzedających się aut w Grecji od lat, więc zapotrzebowanie na jego części jest ogromne. Drugim ulubieńcem złodziei jest Smart starszy niż 10 lat – niewielkie rozmiary i niska waga sprawiają, że można go ukraść w kilka minut, po prostu wrzucając na lawetę. Podobnie wygląda sytuacja z Mini Cooperem, który także cieszy się popularnością na rynku wtórnym.

Nie oznacza to jednak, że właściciele samochodów są w tej sytuacji zupełnie bezbronni. Statystyki pokazują, że złodzieje zazwyczaj wybierają auta, które można ukraść szybko i bez ryzyka. Dlatego dodatkowe zabezpieczenia, jak blokady kierownicy, immobilizery czy systemy śledzenia GPS, mogą skutecznie zniechęcić przestępców do działania. 

Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści

Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.

Komentarze

* Obowiązkowe pola