Image for post

Najnowsza aktualizacja: Miesiąc temu

Eurowizja 2025: O czym jest „Asteromata” - piosenka reprezentująca Grecję?

Klavdia, a właściwie Klaudia Papadopoulou, to 22-letnia grecka wokalistka o pontyjskich korzeniach, która wychowała się w Aspropyrgos, niedaleko Aten. Jej głos, charyzma i wyjątkowa wrażliwość sprawiają, że dziś mówi o niej cała Europa.

Swoją muzyczną drogę rozpoczęła wcześnie - w 2017 roku pojawiła się w „Greece’s Got Talent”, a już rok później dotarła do finału „The Voice of Greece”, gdzie znalazła się w drużynie legendarnej Heleny Paparizou. Prawdziwy przełom nadszedł dla niej w 2022 roku, kiedy wydała debiutancki singiel „Lonely Heart”- taneczny utwór z nutą ethno-popowego brzmienia, który od razu przyciągnął uwagę słuchaczy i mediów greckich.

W 2025 roku Klavdia spełnia jedno ze swoich największych marzeń - reprezentuje Grecję na Konkursie Piosenki Eurowizji. Jej utwór „Asteromata” to poruszająca i pełna emocji kompozycja, inspirowana losami Pontyjskich Greków, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny.

Piosenka opowiada o uchodźstwie, utracie domu i trudnym poszukiwaniu lepszego życia w świecie naznaczonym nieustannymi konfliktami. Przodkowie Klavdii należeli do społeczności Pontyjskich Greków, wypędzonych z regionu Pontu, którzy osiedlili się w Związku Radzieckim. Jej rodzice przybyli do Grecji dopiero w 1991 roku.

Utwór, napisany przez samą artystkę, jest głęboko osobistym hołdem dla jej rodziny, ale też dedykacją dla wszystkich, którzy zostali wyrwani ze swoich korzeni.

Jak wyjaśnia Klavdia, tytuł piosenki pochodzi z języka greckiego: asteri oznacza „gwiazdę”, a matia - „oczy”. Symbolicznie odnosi się do kobiety o pięknych, błyszczących oczach. Jednak poza poetyckim znaczeniem warto zwrócić uwagę na jego kulturowe i historyczne tło. Termin Asteromata wywodzi się z tradycji językowej Azji Mniejszej - był to delikatny, pełen szacunku sposób opisywania kobiet o wyjątkowo pięknych oczach, używany m.in. w Smyrni. Podobnie funkcjonowały też inne określenia, takie jak perdikomata („oczy jak u przepiórki”) czy skizamygdalati („migdałowookie”).

Scenografia występu została zaprojektowana przez słynnego choreografa Fokasa Evangelinosa, twórcę wielu eurowizyjnych sukcesów, w tym legendarnego występu Eleny Paparizou z „My Number One”. Opiera się na symbolice 5 etapów żałoby, co nadaje całości głęboko emocjonalnego wymiaru.

„Asteromata” łączy nowoczesne brzmienie z elementami tradycyjnej greckiej muzyki. Dźwięki duduka, rytmiczne bębny i charakterystyczna melodyka tworzą hipnotyzującą, poruszającą atmosferę. Utwór powstał we współpracy z renomowanym kolektywem Arcade i już zdobył ogromne uznanie w Grecji - pokrył się platyną i trafił na szczyty list przebojów.

Dla Greków to nie tylko piosenka. To muzyczna opowieść, głos pamięci o ludobójstwie Pontyjczyków.

Klavdia nie tylko zachwyciła publiczność podczas greckich preselekcji, ale również z powodzeniem awansowała do wielkiego finału Eurowizji 2025, który odbył się 17 maja w Bazylei. Reprezentując Grecję utworem „Asteromata”, zajęła wysokie 6. miejsce, zdobywając łącznie 231 punktów.

Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści

Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.

Komentarze 1

* Obowiązkowe pola
Anonim 20-05-2025 03:25
Mam satysfakcję, że osobiście przyczyniłem się do sukcesu Klaudii głosując na nią!