Elafonisos: Rajska wysepka na Peloponezie
Elafonisos (gr. Ελαφόνησος) to niewielka grecka wysepka leżąca na krawędzi Peloponezu (gr. Πελοπόννησος), tuż obok wyspy Kithira (gr. Κύθηρα), wchodzącej w skład archipelagu Wysp Jońskich w prefekturze Lakonia (gr. Λακωνία). Swoje malowniczą urodę Elafonisos zawdzięcza w dużej mierze ciekawemu usytuowaniu w pobliżu przylądka Malea (gr. Ακρ. Μαλέας) i Batika (gr. Βάτικα). Elafonisos znana jest ze swoich białych plaż o drobnych ziarnach piasku oraz kusząco krystalicznych wód o fantastycznym odcieniu szmaragdu! To zdecydowanie wyjątkowe miejsce, które zachwyca każdego podróżnika, odwiedzającego Peloponez.
Elafonisos zajmuje obszar zaledwie 19 km², ale mimo swojego skromnego rozmiaru, jest najbardziej zaludnioną wyspą na Peloponezie. W chwili obecnej wyspę zamieszkuje stałe około 750 osób, jednak w miesiącach letnich liczba ta zdecydowanie wzrasta z uwagi na przybywających na wyspę turystów, którzy pragną podziwiać malowniczy, szmaragdowy odcień jej wód.
Sezon turystyczny na Elafonisos trwa od maja do września, ale szczyt popularności przypada na sierpień. Najlepszym okresem na odwiedzenie wyspy jest zdecydowanie wrzesień, plaże nie są wtedy tak zatłoczone a pogoda jest nadal piękna. Woda w morzu na Elafonisos pozostaje ciepła aż do początków października.
Wśród stałych mieszkańców wyspy przeważają rybacy. Ponad 60% miejscowej populacji utrzymuje się z połowów. Interesującym faktem jest, że niemal każdy z przedstawicieli starszego pokolenia na wyspie posiada co najmniej jedną własną łódź rybacką!
Historia
Kilka słów o historii wyspy. Elefonisos posiada długą historię sięgającą około 5000 lat wstecz, dowodem na to są znaleziska prehistoryczne znalezione na terenie wyspy datowane na drugie i trzecie tysiąclecie p.n.e. W trakcie wojny peloponeskiej wyspa Elafonisos stała się polem bitwy między Ateńczykami a Spartanami. Natomiast w latach 1839-1850 Elefonisos znajdowała się pod panowaniem Wielkiej Brytanii.
Jak dostać się na wyspę?
Prosta sprawa. Wyspa jest dobrze połączona z lądem dzięki regularnym promom, które kursują z miejscowości Pounta (gr. Πούντα), a w sezonie wakacyjnym również z Neapolis. Trwająca zaledwie kilka minut podróż jest nie tylko krótka, ale także bardzo przyjemna dla oka! Na promie można zrobić milion fantastycznych zdjęć tej nieziemsko turkusowej wody! Dla zainteresowanych poniżej przedstawiamy godziny kursowania promów obowiązujące w sezonie letnim 2023.
Plaże
Elafonisos słynie z uroczych plaż, stanowiących główną atrakcję wyspy. Plaża Simos to zdecydowanie główny powód, dla którego warto odwiedzić Elafonisos! Jej 10-metrowe wydmy i krystalicznie turkusowe wody w pełni uzasadniają fakt, że znajduje się ona wśród 10 najpiękniejszych plaż na całym świecie! Plaża Simos podzielona jest na dwie części tzw. mały Simos i duży Simos (nazywane przez lokalnych mieszkańców także Frangos, Sarakiniko oraz Tseratsiniko).
Na plaży w miejscowym beach-barze można skorzystać z leżaków i parasola. Wynajęcie zestawu z dwoma leżakami i parasolem kosztuje od 15 EUR do 25 EUR, w zależności od jakości leżaka! W Grecji powszechną praktyką jest to, że drewniane leżaki są droższe niż standardowe aluminiowe. Poniżej znajdują się aktualne ceny kaw i drinków, które można zamówić w barze na plaży Simos. W porównaniu do cen leżaków, są one całkiem przystępne.
Jeśli lubicie nurkować warto w podróż na Elefonisos zabrać ze sobą maskę i płetwy. Odkrywanie podwodnego świata podczas nurkowania na Elafonisos to doświadczenie, które na pewno na długo pozostanie Wam w pamięci. Wyobraźcie sobie, jak fantastyczny może być widok otaczającego Was podwodnego świata, sięgającego na wiele metrów w głąb morskich głębin. Dzięki krystalicznie czystemu i przejrzystemu morzu, na wyspie istnieje wiele miejsc, gdzie możesz spróbować nurkowania.
Oprócz Simos Beach, inne bardzo popularne plaże, które warto odwiedzić na Elafonisos, to Leuki Beach (gr. Παραλία Λευκής) oraz Aglifi (gr. Αγλύφτη).
Inne zabytki
Jednym z ważniejszych zabytków na wyspie jest kościół patrona wyspy, Agiosa Spyridona (gr. Άγιος Σπυρίδων). Ten malowniczy kościółek został wzniesiony na skałach, aby go odwiedzić, konieczne jest przejście przez most. Warto to zrobić, gdyż z tego miejsca można podziwiać zapierający dech w piersiach zachód słońca. Ten kościółek jest istotnym punktem orientacyjnym wyspy i pełni też rolę głównej świątyni dla społeczności Elafonisos.
W okolicach Kato Nisi (gr. Κάτω Νησί) znajduje się również wieża - zamek o nazwie „Pyrgos ton Meladon” (gr. Πύργος των Μελάδων), czyli dwupoziomowy budynek w stylu maniackim, zbudowany w celach obronnych pod koniec XIX wieku.
Pavlopetri (gr. Παυλοπέτρι) to zaginiona Atlantyda Grecji! To starożytne miasto o 5000-letniej historii (!), które spoczywa zaledwie kilka metrów pod powierzchnią morza (na głębokości 3-4 metrów). Usytuowane naprzeciwko Elafonisos, przy plaży Punda, stanowi rajskie miejsce do nurkowania.
Elafonisos to prawdziwa perła Peloponezu, charakteryzująca się nieziemskimi plażami, krystalicznie czystą wodą oraz niepowtarzalnymi widokami! Jesteśmy przekonani, że urok tego magicznego miejsca Was oczaruje. Jeśli mieliście już przyjemność odwiedzić tę lokalizację, serdecznie zapraszamy do podzielenia się Waszymi niezapomnianymi wrażeniami w sekcji komentarzy!
Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści
Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.
Komentarze