Dlaczego Grecy puszczają latawce w Czysty Poniedziałek: historia i symbolika tradycji
W pierwszy dzień Wielkiego Postu niebo nad Grecją zapełnia się kolorowymi latawcami. Spędzając wspólnie chwile, rodziny, przyjaciele, dzieci starają się unieść ku niebu różnorodne latawce. Ale niewielu zdaje sobie sprawę, że tradycja puszczenia latawców przez Greków w Czysty Poniedziałek, zwany po grecku Kathara Deftera (gr. Καθαρά Δευτέρα), ma głębokie znaczenie zarówno symboliczne, jak i historyczne.
Czysty Poniedziałek jest początkiem okresu, w którym wierzący rozpoczynają 40-dniową pokutę przed Wielkanocą. W tym czasie ludzie starają się oczyścić ciało i duszę poprzez modlitwę, post i refleksję. Puszczanie latawców staje się zatem metaforą dążenia do wyzwolenia od ziemskich trosk i ograniczeń, wznoszenia się ku niebu, ku wolności ducha.
Symbolika latawców jest bogata i wielowarstwowa. Latawiec, unoszący się na wietrze, symbolizować może również duszę, która odrywa się od ziemi i dąży ku niebu, ku lepszej przyszłości. Wzlatujące latawce są także interpretowane jako modlitwy, które wznoszą się do Boga, niosąc prośby o przebaczenie, oczyszczenie i błogosławieństwo.
Skąd taki zwyczaj?
Uznaje się, że pierwotnie zwyczaj ten wywodzi się z dalekiej Azji, a konkretnie z starożytnych Chin.Można śmiało stwierdzić, że tradycja puszczania latawców sięga około 200 roku p.n.e., kiedy to latawce odgrywały istotną rolę w różnorodnych ceremoniach i obrzędach religijnych. Większość z nich miała formę smoka i wierzono, że im wyżej wzleciał latawiec, tym większe szczęście on przynosił. W chrześcijaństwie natomiast puszczanie latawca symbolizuje oczyszczenie duszy po karnawale i zbliżenie się do Boga poprzez uniesienie się w powietrze.
Wszystko wskazuje na to, że tradycja ta znana była także w starożytnej Grecji. Wspominał o nich Archytas z Tarentu a na starożytnych naczyniach można znaleźć nawet przedstawienia latawców. W Europie Środkowej, popularność latawców wzrosła po powrocie Marco Polo z jego podróży na Wschód, gdzie opisał niebezpieczne loty na latawcu. Ta tradycja przeniosła się do krajów europejskich.
Według legendy, budowę mostu nad Wodospadem Niagara rzekomo rozpoczęto od symbolicznego aktu puszczenia liny z latawcem ponad jego wodami.
Jak jest dzisiaj?
W obecnych czasach w Grecji puszczenie latawców w Czysty Poniedziałek stało się nieodłącznym elementem barwnej tradycji. Od wczesnych godzin porannych, całe rodziny wyruszają na wzgórza lub nad morze, aby złapać oddech wiatru, który wprawi w ruch ich latawce.
Rezultat?
Niebo staje się pełne kolorowych latawców dryfujących na wietrze latawców. Jest to naprawdę imponujący widok!
Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści
Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.
Komentarze