
Dlaczego Grecy kochają te małe jaszczurki?
Jeśli kiedykolwiek spędzaliście wakacje w Grecji i wieczorem zauważyliście małą jaszczurkę spacerującą po ścianie - spokojnie, to nie intruz. To samiamidi zwane też potocznie gousteraki - to domowy gekon, który dla wielu Greków stanowi… symbolem szczęścia w domu!
Tak, serio.
W greckich domach od pokoleń mówi się, że obecność tego małego gada to dobry znak. Nigdyś, kiedy dzieci próbowały go przegonić, od razu słychać było donośny głos babci: „Zostaw go! To szczęście domu!”
Co to właściwie jest, to całe „gousteraki”?
To niewielka jaszczurka, którą można spotkać głównie w cieplejszych miesiącach - najczęściej wieczorami, kiedy wychodzi na polowanie na komary, muchy i inne robaki. Ma duże, śmieszne oczy, delikatne pazurki i potrafi poruszać się z zaskakującą szybkością.
Choć wygląda niepozornie, to w greckiej tradycji zajmuje całkiem ważne miejsce. Dla wielu domów to po prostu... mały opiekun.
Naturalny odstraszacz komarów
Z perspektywy natury samiamidi to naprawdę fajny lokator. Nie hałasuje, nie robi bałaganu, nie gryzie - a do tego zjada komary, muchy i inne małe robale, które sami chcielibyśmy wyprosić z domu. A co ciekawsze? Jeśli straci ogon (na przykład w stresie), to po jakimś czasie... odrasta mu nowy! Serio. Dla dzieciaków kiedyś to była totalna magia.
A jak to wygląda dziś?
W nowoczesnych greckich mieszkaniach takie spotkanie to rzadkość. Zamknięte szczelnie okna, klimatyzacja, gładkie ściany bez zakamarków - mały gekon nie bardzo ma gdzie się podziać. A jak już się pojawi, to często wzbudza panikę, jakby to był co najmniej karaluch.
Szkoda, bo może właśnie przez to te domy tracą coś z dawnego klimatu. Bo kiedyś, gousteraki był po prostu częścią codzienności. Więc może nie warto zaufać mądrości starych Greków i nie przeganiać go.
Także następnym razem, kiedy w Grecji zobaczycie małego gekona na ścianie - nie panikujcie. Pomyślcie o nim jak o małym greckim „amulecie na czterech łapkach”. Może właśnie przyszedł, żeby przynieść Wam trochę szczęścia?
Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści
Wszystkie materiały publikowane na niniejszej stronie internetowej stanowią publikacje w rozumieniu Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlegają ochronie prawnej. Treści te mają charakter opracowań redakcyjnych i mogą być inspirowane ogólnodostępnymi, zweryfikowanymi źródłami zewnętrznymi, których wskazanie następuje w treści artykułów. Dalsze rozpowszechnianie, cytowanie lub wykorzystywanie opublikowanych materiałów wymaga wyraźnego oznaczenia naszej strony jako źródła, a w przypadku wskazania źródeł pierwotnych - również ich uwzględnienia. Naruszenie powyższych zasad może skutkować odpowiedzialnością cywilną lub karną.
Komentarze