Image for post
Photo by @freepik: License 

Dlaczego Grecy “łapią maj”? Tradycje i obyczaje związane z greckim świętem Pierwszego Maja

Pierwszy maj to dzień (gr. Πρωτομαγιά), który od wieków obchodzony był jako wyjątkowa okazja w wielu kulturach na całym świecie. Tak naprawdę, zanim jeszcze ustanowiony został oficjalnie l jako Międzynarodowe Święto Pracy, był to czas radosnego świętowania nadejścia wiosny i odradzenia się natury po długiej zimie. Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób Grecy celebrowali, bądź wciąż obchodzą ten wyjątkowy dzień, gdyż tradycje w wielu regionach nadal pozostają żywe.

Majowy wianek

W pierwszy maja, Grecy w różnych regionach kraju obchodzą ten dzień w sposób wyjątkowy, nawiązujący do dawnych obrzędów i rytuałów. Jedną z najbardziej popularnych tradycji jest tworzenie majowych wianków (gr. πρωτομαγιάτικο στεφάνι) z kolorowych kwiatów, symbolizujących powrót do życia przyrody po okresie zimy. Wianki są plecione przez dzieci i dorosłych, a następnie zawieszane na drzwiach i bramkach domów.

Na wyspach Dodekanezu natomiast zbierane są kwiaty o nazwie "anochtomati" (gr. ανοιχτομάτη ) które według lokalnych, przynoszą jego posiadaczowi zdrowie i szczęście.

Photo by @freepik: License

Milcząca woda

"Milczące woda" (gr. αμίλητο νερό) to kolejny zwyczaj praktykowany szczególności na greckich wyspach Morza Egejskiego, kiedy to pierwszego dnia mają dziewczęta biorą o świcie kwiaty, które zbierały poprzedniego wieczora i udają się do źródeł aby przynieść "milczącą wodę" (milczącą, ponieważ nosząc ją, nie rozmawiają wcale ze sobą). Po przyniesieniu wody do domu wszyscy się w niej obmywają, co symbolizuje oczyszczenie i odnowę.

Sok przez ogień

Inne tradycje majowe mówią o skakaniu przez ogień, mającym na celu symboliczne odpędzenie zimy i wszelkich chorób. Zarówno młodzi, jak i starsi zbierają się przy ognisku, które zostało rozpalone suchymi gałęziami zebranymi kilka dni wcześniej. Kobiety tańczą wokół ognia, śpiewając tradycyjne pieśni majowe. Po tym ceremoniale wszyscy biorą kawałek węgla z ognia i zabierają go do swoich domów, aby symbolicznie pozbyć się wszelkiego zła.

Photo by @DC Studio: License

Majowa kłoda

Majowy kłoda to inny zwyczaj praktykowany na wyspie Korfu, gdzie mieszkańcy przenoszą kłodę cyprysową, przyozdobioną żółtymi stokrotkami, otoczoną wieńcem zielonych gałęzi.

Zwyczaje rolników

W wielu regionach Grecji, także rolnicy przygotowują swoje majowe wianki tworząc je z zielonych gałązek, owoców oraz czosnku, mając tym samym nadzieję na ochronę przed złem. Na przykład, w Smyrni rolnicy wycinali wszystkie rośliny, kryptę miały jakiekolwiek owoce takie jak pszenica, figa, jęczmień, czosnek czy cebula. Natomiast na wyspie Lesbos, w miejscowości Agiassos, wianki majowe ozdabiano także "diabelstwem" (gr. δαιμοναριά) czyli dziką trawą z żółtym kwiatem symbolizującą ochronę przed przyszłymi zięciami. Warto wspomnieć również o tradycji na wyspie Serifos, gdzie już poprzedniego wieczora ozdabiano drzwi wiankiem z kwiatów pokrzyw, kończyny i czosnku.

Dlatego też w Grecji 1 maja często zadaje się pytanie "czy złapałeś maj?" (gr. έπιασες τον Μάη), które odnosi się do tego, czy ktoś świetnie spędził czas podczas wycieczki na łono natury, zbierając kwiaty, tworząc wianki i uczestnicząc w innych aktywnościach... To pytanie świadczy o tym, że tradycje nie tylko odzwierciedlają bogatą historię i kulturę Grecji, ale także stanowią kontynuację dawnych obrzędów.

Kalo mina czyli pięknego miesiąca maja!

Komentarze

* Obowiązkowe pola