Czy prąd w Grecji jest drogi?
Mówi się, że cena i zużycie energii elektrycznej są miernikiem dobrobytu kraju. Uniwersalnym wskaźnikiem stosowanym przy ocenie zużycia energii elektrycznej jest cena za kWh. Zobaczmy zatem jak kształtuje się sytuacja w Grecji. Według badania Household Energy Price Index for Europe (HEPI), w grudniu 2023 roku cena prądu za kWh (uwzględniając już podatki) w Grecji wyniosła 24,33 centów za kWh. Porównując te cenę to z badaniami z innych europejskich stolic i dużych miast, można pokusić się o stwierdzenie, że średnia cena w Grecji jest niższa niż średnia dla 27 krajów UE, która kształtuje się obecnie na poziomie 25 centów za kWh i nieco wyższa niż średnia dla 33 badanych krajów (23,79 centów za kWh).
Jak wygląda sytuacja w Europie
Faktem jest, że w pierwszej połowie 2023 r. średnie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w całej UE nadal utrzymywały się na wyższym poziomie niż w tym samym okresie w 2022 r. Eurostat doniósł, że pod koniec czerwca 2023 r. średnie ceny prądu osiągnęły najwyższy poziom w historii pomiarów Eurostatu. Cena energii elektrycznej dla konsumentów spadła ostatecznie w grudniu 2023 roku o około 20% w porównaniu do tego samego miesiąca w 2022 roku.
Gdzie jest najdrożej?
Zgodnie z badaniem HEPI, na czele listy najdroższych europejskich miast pod względem kosztów energii elektrycznej w porównaniu do zużycia domowego znajdują się Dublin i Londyn, z cenami odpowiednio 42,74 centa za kWh i 40,33 centa za kWh. Następnie plasują się Berlin (38,09 centa za kWh), Kopenhaga (37,05 centa za kWh) i Praga (36,5 centa za kWh). W Nikozji, gdzie odnotowano marginalny spadek o 1% w porównaniu z poprzednim miesiącem, cena nadal jest stosunkowo wysoka i osiągnęła poziom 31,5 centa za kWh.
Największe wzrost cen zaobserwowano jednak w Oslo (37%), Sztokholmie (14%) i Helsinkach (7%). Główną przyczyną było wyłączenie dwóch reaktorów jądrowych, co spowodowało gwałtowny wzrost cen hurtowych w regionie.
Jeśli chodzi o listę miast, gdzie odnotowano spadek cen, na czele znalazł się Amsterdam (zniżka o 4%), głównie z powodu korzystnych warunków pogodowych, które ograniczyły zapotrzebowanie, a także obniżki kosztów związanych z uprawnieniami do emisji CO₂. W Berlinie i Rzymie ceny spadły o mniej niż 3%. Mniejsze zapotrzebowanie na energię spowodowane było dobrymi warunkami pogodowymi oraz wysoką produkcją energii z odnawialnych źródeł energii.
Grecja: drogo czy tanio
Od 1 stycznia 2024 r. Grecja wprowadziła cztery różne pakiety taryf energii elektrycznej dla konsumentów, dostępne u wszystkich dostawców. Utworzona została specjalna ogólna taryfa (oznaczona kolorem zielonym), do której automatycznie dołączyli ci, którzy do 31 grudnia 2023 r. nie wybrali innej taryfy. Obecnie konsumenci do wyboru mają:
- Stała taryfa oznaczona na niebiesko (gr. σταθερό τιμολόγιο) z ustaloną opłatą za kWh przez cały okres umowy.
- Specjalna ogólna taryfa oznaczona na zielono (gr. ειδικό κοινό τιμολόγιο), w której dostawca ogłasza opłatę do pierwszego dnia miesiąca, dzięki czemu konsumenci znają cenę do zapłaty każdego 1. dnia miesiąca.
- Zmienna taryfa oznaczona kolorem żółtym (gr. κυμαινόμενα τιμολόγια) obejmujące taryfę z zmienną opłatą za dostawę energii (€/kWh), gdzie cena zmienia się zgodnie ze zmianami na hurtowym rynku energii elektrycznej.
- Dynamiczna taryfa oznaczona na pomarańczowo (gr. δυναμικά τιμολόγια), obejmująca taryfy, których cena zmienia się w ciągu dnia w oparciu o ceny na hurtowym rynku energii elektrycznej. Warunkiem dla oferowania tych taryf jest posiadanie inteligentnego licznika.
Publiczne Przedsiębiorstwo Energetyczne Grecji zwane potocznie DEI (gr. Επιχείρηση Ηλεκτρισμού) ogłosiło 1 marca 2024 roku kolejne obniżki rachunków za prąd na marzec, ustalając cenę na 10,8 centów za kilowatogodzinę.
Nowe opłaty, w zależności od zużycia, wyniosą do 500 kWh miesięcznie - 10,827 centów za kWh, powyżej 500 kWh - 11,907 centów za kWh, a taryfa nocna osiągnie cenę 8,037 centów za kWh.
To już spora różnica, ponieważ styczniowy rachunek za prąd wyniósł 13,635 centów za kWh, co oznacza, że kumulacyjna obniżka w pierwszych dwóch miesiącach roku wyniosła około 20%. Redukcje są głównie rezultatem zmian międzynarodowych cen gazu, co odzwierciedla się w cenach na greckim rynku finansowym.
Uwaga: Zakaz nielegalnego kopiowania treści
Kopiowanie treści z tej strony internetowej bez podania źródła jest surowo zabronione. Naruszenie tego zakazu stanowi pogwałcenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i może skutkować sankcjami prawnymi, w tym grzywną lub odpowiedzialnością cywilną. Prosimy o podawanie źródła podczas wykorzystywania jakichkolwiek materiałów.
Komentarze 1