Image for post
Photo by @fxquardo: License 

Alarmujące dane z Grecji: coraz więcej wypadków na greckich drogach

Grecja, podobnie jak w poprzednich latach, zajmuje jedno z najgorszych miejsc w Europie pod względem liczby wypadków drogowych w 2023 roku. 19 czerwca 2024 roku Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) opublikowała raport dotyczący bezpieczeństwa drogowego w Europie za rok 2023. Niestety, liczba ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach drogowych nadal znacząco odbiega od celów wyznaczonych przez Komisję Europejską i rządy państw członkowskich.

W 2023 roku na drogach Unii Europejskiej zginęło 20 418 osób, co stanowi jedynie 1% spadek w porównaniu do 2022 roku. Tymczasem, aby osiągnąć cel zmniejszenia liczby ofiar o 50% do 2030 roku, konieczny byłby roczny spadek rzędu 6,1%.

Prawda jest taka, że mniej więcej od trzech dekad cele ustalane na szczeblu europejskim nie są obligatoryjne, co oznacza, że państwa członkowskie nie są zobowiązane do wprowadzenia konkretnych środków bezpieczeństwa. Najbezpieczniejsze kraje według raportu to Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania, Dania i Szwajcaria, przy czym trzy z nich (Norwegia, Wielka Brytania, Szwajcaria) nie są członkami UE.

Grecka rzeczywistość na drogach

Dane dotyczące wypadków drogowych w Grecji za 2023 rok są bardzo niepokojące. Chociaż odnotowano 5% spadek liczby ofiar w porównaniu do 2022 roku, według ELSTAT (Głównego Urzędu Statystycznego Grecji) istnieje duże prawdopodobieństwo, że ostateczne dane pokażą wzrost liczby ofiar śmiertelnych dokładnie tak, jak to miało miejsce w latach poprzednich. Według tymczasowych danych w 2023 roku na greckich drogach zginęło 621 osób.

W raporcie za 2023 rok Grecja zajmuje 26. miejsce wśród 32 krajów, z 60 ofiarami na milion mieszkańców, dzieląc tę pozycję z Portugalią. Jest to kontynuacja niekorzystnego trendu – w 2022 roku Grecja była na 27. miejscu, a w 2021 roku na 26. miejscu. Liczba ofiar śmiertelnych znacznie przekracza europejską średnią wynoszącą 46 ofiar na milion mieszkańców i jest wyższa niż średnia z 2013 roku, która wynosiła 55 ofiar. Wyższa pozycja w rankingu oznacza więcej ofiar śmiertelnych, co plasuje Grecję w czołówce najniebezpieczniejszych krajów pod względem liczby wypadków drogowych w Europie.

Do głównych przyczyn wypadków drogowych w Grecji należą nadmierna prędkość, spożycie alkoholu i narkotyków podczas jazdy oraz naruszenia przepisów ruchu drogowego.

Poprawa sytuacji na polskich drogach

Warto również zwrócić uwagę na Polskę, która według raportu ETSC wykazuje znaczące postępy w poprawie bezpieczeństwa na drogach. W porównaniu do 2019 roku, Polska odnotowała znaczny spadek liczby ofiar śmiertelnych o 35%, co plasuje ją na czołowych pozycjach w rankingu krajów europejskich pod względem poprawy bezpieczeństwa drogowego. Dla porównania, średni spadek liczby ofiar w UE wyniósł jedynie 10% w tym samym okresie.

Takie wyniki pokazują, że Polska skutecznie wdraża środki mające na celu poprawę bezpieczeństwa drogowego, mimo że jeszcze niedawno była jednym z krajów o najwyższym wskaźniku wypadków drogowych w Europie. Inicjatywy takie jak kampanie edukacyjne, zaostrzenie przepisów ruchu drogowego oraz poprawa infrastruktury drogowej przynoszą widoczne rezultaty. Warto, aby Grecja i inne kraje o wysokim wskaźniku wypadków drogowych czerpały z doświadczeń Polski w dążeniu do poprawy bezpieczeństwa na swoich drogach.

Alarmujące dane ze Światowej Organizacji Zdrowia

Według Światowej Organizacji Zdrowia wypadki drogowe są główną przyczyną śmierci młodych ludzi w wieku 15-29 lat. Statystyki są szokujące i przypominają o konieczności edukacji drogowej od najmłodszych lat:

  • Około 1,19 miliona osób ginie co roku w wypadkach drogowych.
  • Urazy spowodowane wypadkami drogowymi są główną przyczyną śmierci dzieci i młodych dorosłych w wieku 5-29 lat.
  • 92% śmiertelnych wypadków drogowych na świecie ma miejsce w krajach o niskich i średnich dochodach, mimo że posiadają one tylko około 60% wszystkich pojazdów.
  • Ponad połowa ofiar śmiertelnych to piesi, rowerzyści i motocykliści.
  • Wypadki drogowe kosztują większość krajów około 3% ich PKB.

Zgromadzenie Ogólne ONZ wyznaczyło ambitny cel zmniejszenia o połowę liczby ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach drogowych do 2030 roku. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że rządy muszą podjąć działania w celu poprawy bezpieczeństwa drogowego w sposób holistyczny, uwzględniając bezpieczeństwo dróg, pojazdów i wszystkich użytkowników dróg.

Źródło:ETSC

Komentarze

* Obowiązkowe pola