Image for post
Photo by @freepik: License 

1 maja 2024: strajki i problemy w funkcjonowaniu komunikacji publicznej pomimo przeniesienia Święta Pracy

Greckie związki zawodowe GSSE, ADEDY i PAME ogłosiły strajk, aby uczcić Święto Pracy, które przypada w Wielką Środę, 1 maja. Pomimo decyzji rządu o przeniesieniu obowiązkowego święta na Wielki Wtorek Wielkanocy, czyli 7 maja 2024 roku, strajki odbędą się właśnie 1 maja.

W związku z tym, w dniu 1 maja nie będą kursować promy i statki, a także strajkować będą dziennikarze i pracownicy mediów. Do akcji protestacyjnej dołączy także Panhelleński Związek Marynarzy (PNO). Przewiduje się także znaczące utrudnienia w funkcjonowaniu transportu publicznego.

Transport miejski

W ramach protestu, przerwy w funkcjonowaniu transportu publicznego będą obowiązywać zarówno w stolicy kraju, Atenach, jak i w drugim co do wielkości mieście, Salonikach.

Saloniki

W Salonikach, Thessaloniki Urban Transport Organisation (OASTH) ogłosiła wstrzymanie kursowania autobusów miejskich od północy do 8:59 rano, oraz od 21:00 do północy. Niemniej jednak, od godziny dziewiątej rano do dziewiątej wieczorem, autobusy będą normalnie kursować po ulicach miasta. Jednakże nie przewiduje się zakłóceń w funkcjonowaniu nocnej linii N1, która obsługuje trasę dworca autobusowego KTEL – Lotnisko.

Ateny

W stolicy Grecji, zgodnie z komunikatem związku pracowników Athens Urban Transport Organisation, OASA autobusy miejskie kursować będą od godziny 9:00 do 21:00. Strajk przeprowadzany będzie od początku zmiany do godziny 9:00, oraz od godziny 21:00 do zakończenia zmiany.

Jednak największe konsekwencje odczują mieszkańcy Attyki oraz turyści przemieszczający się ateńskim metrem, wszak Panhelleńska Federacja Kolejarzy i Środków Transportu na Stałych Torach (gr. Πανελλήνια Ομοσπονδία Σιδηροδρομικών και Μέσων Σταθερής Τροχιάς) ogłosiła 24-godzinny strajk. W efekcie czego, 1 maja 2024 roku w Attyce nie będzie funkcjonować metro, tramwaj i kolejka podmiejska. Dodatkowo planowane są zmiany w rozkładach jazdy pociągów

Photo by @freepik: License

Greccy kolejarze domagają się natychmiastowych zatrudnień stałego personelu, przywrócenia swobody negocjacji i zbiorowych umów pracy, podwyżek płac, ponownego uruchomienia sieci kolejowej na całym terenie Grecji oraz pełnego wyjaśnienia i sprawiedliwości w sprawie tragicznego wypadku kolejowego w Tempi.

Strajki w Grecji są wyrazem solidarności ze społecznością pracującą oraz protestem przeciwko polityce rządu. Wstrzymanie pracy aparatu państwowego i transportu ma na celu zwrócenie uwagi na kwestie socjalne i ekonomiczne, w tym podwyżki płac, lepsze warunki pracy oraz ochronę praw pracowników. Protestujący dążą do zapewnienia godziwych warunków życia i pracy dla wszystkich obywateli Grecji.

Powiązane

Komentarze

* Obowiązkowe pola